Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

By Brand

Shop yarn by brand when you already know the maker you like, or when you want to compare lines from the same supplier. This page keeps brand browsing separate from fibre and yarn weight filters.

Filter products

rowan big wool 199 0058000 000026 26 packshot
Rowan
Big Wool
Yarn weight
Chunky
Yardage · Ball weight
100 g · 80 m
Composition
wool
Needles
10 mm

€153.00 / kg

Regular price: €15.30
incl. VAT
In stock
Manos del Uruguay SAMI Semi Solid hand-dyed yarn
Manos del Uruguay
SAMI Semi Solid hand-dyed
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 250 m
Composition
100% wool
Regular price: €24.90
incl. VAT
In stock
West Yorkshire Spinners Morris DK colour 1275 daisy
West Yorkshire Spinners
Morris DK
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 112 m
Composition
wool
Needles
4 mm

€151.00 / kg

Regular price: €8.65
incl. VAT
In stock
Pro Lana Bergwelt 4-ply colour 806.07
Pro Lana
Bergwelt 4-ply
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 420 m
Composition
wool
Needles
3–3.5 mm

€75.00 / kg

Regular price: €8.55
incl. VAT
In stock
Kremke Morning Salutation VEGAN yarn
Kremke
Morning Salutation VEGAN
Yarn weight
Light Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 110 m
Composition
51% lyocell (Tencel™), 49% cotton
Needles
2.5–3 mm
Regular price: €6.35
incl. VAT
In stock
rowan alpaca wool 199 0100005 000010 10 packshot
Rowan
Alpaca Wool
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 116 m
Composition
alpaca
Needles
7 mm

€150.00 / kg

Regular price: €8.55
incl. VAT
In stock
Schachenmayr Pyramid Cotton colour 00011 zimt
Schachenmayr
Pyramid Cotton
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
50 g · ca.175 m
Composition
cotton
Needles
3 mm

€100.60 / kg

Regular price: From €4.95
incl. VAT
In stock
Mayflower Premium Sock Wool Lake colour 001 garda
Mayflower
Premium Sock Wool Lake
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 420 m
Composition
wool

€127.00 / kg

Regular price: €12.70
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn Alpakka Ull colour 1042 grey mottled
Sandnes Garn
Alpakka Ull
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 100 m
Composition
alpaca
Needles
5 mm

€200.00 / kg

Regular price: From €10.27
incl. VAT
In stock
Pro Lana Piuma Alpaka colour 2
Pro Lana
Piuma Alpaka
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 250 m
Composition
alpaca

€199.50 / kg

Regular price: €19.95
incl. VAT
In stock
Pro Lana Charity colour 004
Pro Lana
Charity
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 100 m
Composition
wool

€139.00 / kg

Regular price: €8.61
incl. VAT
In stock
Novita 7 Veljestä Joulupolkka
Novita
7 Veljestä Joulupolkka
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
150 g · 300 m
Composition
wool

€85.33 / kg

Regular price: €12.92
incl. VAT
In stock
rowan cotton revive 199 9802246 000001 1 packshot
Rowan
Cotton Revive
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 250 m
Composition
80% cotton, 20% other fibers
Needles
3.75 mm
Regular price: From €7.40
incl. VAT
In stock
Kremke Reborn Denim COLORI yarn
Kremke
Reborn Denim COLORI
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 190 m
Composition
95% cotton, 5% other fibers
Needles
3–3.5 mm
Regular price: €6.72
incl. VAT
In stock
Mayflower Anyday Basic Wool colour 003
Mayflower
Anyday Basic Wool
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 90 m
Composition
wool
Needles
4.5 mm

€79.00 / kg

Regular price: €6.30
incl. VAT
In stock
rowan fine lace 199 9802140 000923 923 packshot
Rowan
Fine Lace
Yarn weight
Lace
Yardage · Ball weight
50 g · 400 m
Composition
alpaca
Needles
3–4 mm

€222.00 / kg

Regular price: From €11.58
incl. VAT
In stock
Erika Knight 012039199-ek0011_de
Erika Knight
Pattern BETTY for Wool Local EK0011
Regular price: €4.36
incl. VAT
In stock
Kremke Silky Kid RMS yarn
Kremke
Silky Kid RMS
Yarn weight
Lace
Yardage · Ball weight
25 g · 210 m
Composition
72% mohair, 28% silk
Regular price: €10.90
incl. VAT
In stock
Cowgirl Blues Fluffy Mohair gradient hand-dyed yarn
Cowgirl Blues
Merino Linen gradient hand dyed
Regular price: €28.90
incl. VAT
In stock
BC Garn 11010048-30
BC Garn
Lino
Size
3 mm
Yardage
150 m
Material
100% linen
Regular price: €7.34
incl. VAT
In stock
Pro Lana reinforcing thread colour 17
Pro Lana
reinforcing thread
Yardage
41 m
Material
75% wool, 25% polyamide

€308.00 / kg

Regular price: €4.79
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn Poppy colour 1042 grey mottled
Sandnes Garn
Poppy
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 110 m
Composition
alpaca
Needles
5.5–7 mm
Regular price: From €12.60
incl. VAT
In stock
myboshi mysocks Merino colour col. Klee
myboshi
mysocks Merino
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 420 m
Composition
wool

€79.90 / kg

Regular price: €9.17
incl. VAT
In stock
DMC 100% Baby 4
DMC
100% Baby 4
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 120 m
Composition
wool
Needles
4 mm

€110.00 / kg

Regular price: €7.43
incl. VAT
In stock
Mayflower Premium Sock Wool Ocean colour 001 atlantik
Mayflower
Premium Sock Wool Ocean
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 420 m
Composition
wool
Needles
2.5–3 mm

€127.00 / kg

Regular price: €12.70
incl. VAT
In stock
DMC Doudou
DMC
Doudou
Yarn weight
Super Chunky
Yardage · Ball weight
300 g · 150 m
Composition
Polyester
Needles
8 mm
Regular price: €12.00
incl. VAT
In stock
myboshi Fellino colour col. Ao
myboshi
Fellino
Yarn weight
Chunky
Yardage · Ball weight
100 g · 65 m
Composition
Polyester
Needles
8–9 mm

€79.90 / kg

Regular price: €9.17
incl. VAT
In stock
BC Garn Semilla PURA GOTS yarn
BC Garn
Semilla PURA GOTS
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 350 m
Composition
100% wool
Needles
3.2–4 mm
Regular price: €13.50
incl. VAT
In stock
Novita 7 Veljestä Jouluraita yarn in shade 8611 redpolls
Novita
7 Veljestä Jouluraita
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
150 g · 300 m
Composition
wool
Needles
3.5–4 mm

€92.67 / kg

Regular price: €13.90
incl. VAT
In stock
Mayflower Santiago Light colour 002 sand
Mayflower
Santiago Light
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 300 m
Composition
alpaca
Needles
3.5–4 mm

€219.00 / kg

Regular price: €10.95
incl. VAT
In stock
Pro Lana Merino Pur 85 Retro colour 1110
Pro Lana
Merino Pur 85 Retro
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 85 m
Composition
wool

€119.00 / kg

Regular price: €7.80
incl. VAT
In stock
rowan brushed fleece 199 9802176 000271 271 packshot
Rowan
Brushed Fleece
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 105 m
Composition
alpaca
Needles
6 mm

€254.00 / kg

Regular price: €12.70
incl. VAT
In stock
Write to us — contact form