Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

By Brand

Shop yarn by brand when you already know the maker you like, or when you want to compare lines from the same supplier. This page keeps brand browsing separate from fibre and yarn weight filters.

Filter products

DMC Eco Vita Tape
DMC
Eco Vita Tape
Yarn weight
Super Chunky
Yardage · Ball weight
250 g · 120 m
Composition
cotton
Needles
12 mm

€43.80 / kg

Regular price: €10.95
incl. VAT
In stock
Novita Aura colour 1601 honesty
Novita
Aura
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 80 m
Composition
cotton
Needles
4–5 mm

€77.60 / kg

Regular price: €6.41
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn Sunday by PetiteKnit colour 2013 pineapple
Sandnes Garn
Sunday by PetiteKnit
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 235 m
Composition
wool
Needles
3 mm

€199.00 / kg

Regular price: From €9.85
incl. VAT
In stock
BC Garn Hamelton Tweed 2 GOTS yarn
BC Garn
Hamelton Tweed 2 GOTS
Yarn weight
Super Bulky
Yardage · Ball weight
50 g · 60 m
Composition
90% organic wool, 10% viscose
Needles
6–8 mm
Regular price: €7.59
incl. VAT
In stock
Novita 7 Veljestä Jättiraita colour 8251 summer day
Novita
7 Veljestä Jättiraita
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
150 g · 300 m
Composition
wool
Needles
3.5–4 mm

€92.67 / kg

Regular price: €13.90
incl. VAT
In stock
Lopi Jöklalopi colour 0056 light grey
Lopi
Jöklalopi
Yarn weight
Chunky
Yardage · Ball weight
100 g · 60 m
Composition
wool
Needles
8–9 mm

€93.00 / kg

Regular price: €10.09
incl. VAT
In stock
Rowan Softest Alpaca colour 10 Black
DMC Rowan
Rowan Softest Alpaca
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 130 m
Composition
alpaca
Needles
7 mm
Regular price: €9.95
incl. VAT
In stock
Amano Andes Alpaka Merino yarn
Amano
Andes Alpaka Merino
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
50 g · 150 m
Composition
60% alpaca, 40% wool
Regular price: €9.50
incl. VAT
In stock
Manos del Uruguay Cabrito hand-dyed yarn
Manos del Uruguay
Cabrito Hand dyed
Yarn weight
Lace
Yardage · Ball weight
25 g · 210 m
Composition
80% mohair, 20% polyamid
Regular price: From €13.26
incl. VAT
In stock
DMC Merino 4 Tweed
DMC
Merino 4 Tweed
Size
4 mm
Yardage
165 m
Material
polyamide
Sales unit
50 g

€96.00 / kg

Regular price: €6.86
incl. VAT
In stock
Pro Lana Baby Micro colour 30
Pro Lana
Baby Micro
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
50 g · 155 m
Composition
polyamide
Needles
3.5–4.5 mm

€80.40 / kg

Regular price: €6.51
incl. VAT
In stock
Erika Knight 012039199-ek0011_de
Erika Knight
Pattern UNIFORM for Gossypium Cotton EK0007
Regular price: €4.36
incl. VAT
In stock
Pro Lana Merino Pur 125 colour 06
Pro Lana
Merino Pur 125
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 125 m
Composition
wool
Needles
3.5–4 mm

€119.00 / kg

Regular price: €7.80
incl. VAT
In stock
hw official hw novita sisters nv
Novita
7 Sisters
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
100 g · 200 m
Composition
wool

€109.00 / kg

Regular price: €10.90
incl. VAT
In stock
Pro Lana Fantasia colour 180 apricot/grey
Pro Lana
Fantasia
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 120 m
Composition
wool

€139.00 / kg

Regular price: €8.30
incl. VAT
In stock
Erika Knight 012039199-ek0011_de
Erika Knight
Pattern TUESDAY for Maxi Wool EK0010
Regular price: €4.36
incl. VAT
In stock
Manos del Uruguay Silk Blend uni hand-dyed yarn
Manos del Uruguay
Silk Blend uni hand-dyed
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 135 m
Composition
70% wool, 30% silk
Regular price: From €13.50
incl. VAT
In stock
Erika Knight 012039199-ek0011_de
Erika Knight
Pattern PICNIC for Gossypium Cotton EK0005
Regular price: €4.36
incl. VAT
In stock
Mayflower Premium Sock Wool Forest colour 001 tropische anden
Mayflower
Premium Sock Wool Forest
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 420 m
Composition
wool

€127.00 / kg

Regular price: €12.70
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn Peer Gynt by PetiteKnit colour 1065 charcoal melange
Sandnes Garn
Peer Gynt by PetiteKnit
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 91 m
Composition
wool
Needles
3 mm

€139.00 / kg

Regular price: From €8.14
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn Perfect colour 1032 light grey mottled
Sandnes Garn
Perfect
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 100 m
Composition
wool
Needles
3.5 mm
Regular price: From €5.55
incl. VAT
In stock
Mayflower Anyday Step By Step 1 colour 001 blue
Mayflower
Anyday Step By Step 1
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 420 m
Composition
wool
Needles
2.5–3 mm

€71.00 / kg

Regular price: €8.21
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn KlompeLOMPE Tynn Merinoull colour 2025 corn yellow
Sandnes Garn
KlompeLOMPE Tynn Merinoull
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
50 g · 175 m
Composition
wool
Needles
3 mm
Regular price: From €8.70
incl. VAT
In stock
Novita Viola Raita colour 8391 sunny day
Novita
Viola Raita
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
polyamide
Needles
2.5–3 mm

€99.00 / kg

Regular price: €10.63
incl. VAT
In stock
schachenmayr 9801210 140 9801210 000113 113 packshot
Schachenmayr
Catania
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 125 m
Composition
cotton
Needles
2.5–3.5 mm

€65.00 / kg

Regular price: From €3.25
incl. VAT
In stock
Manos del Uruguay Fino Minis Strickset für Schal & Loop hand-dyed yarn
Manos del Uruguay
Fino Minis Knitting Kit for Scarf & Cowl hand-dyed
Yardage
448 m
Material
70% Merino, 30% Silk
Sales unit
100 g
Regular price: €36.00
incl. VAT
In stock
Novita Viola colour 372 mugworth
Novita
Viola
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
wool
Needles
2.5–3 mm

€93.30 / kg

Regular price: €10.37
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn Alpakka colour 2745 cognac
Sandnes Garn
Alpakka
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 110 m
Composition
alpaca
Needles
3.5 mm

€189.00 / kg

Regular price: €9.85
incl. VAT
In stock
Amano Sami Peruvian Pima Cotton yarn
Amano
Sami Peruvian Pima Cotton
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
50 g · 150 m
Composition
100% cotton
Regular price: €8.71
incl. VAT
In stock
Mayflower 1 Class Cashmere colour 002 cashew
Mayflower
1 Class Cashmere
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 210 m
Composition
wool
Needles
2.5–3 mm

€145.00 / kg

Regular price: €8.21
incl. VAT
In stock
Erika Knight 012039199-ek0011_de
Erika Knight
Pattern PASSERBY for Maxi Wool EK0008
Regular price: €4.36
incl. VAT
In stock
Mayflower Taormina Flow colour 001 light pink
Mayflower
Taormina Flow
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
200 g · 700 m
Composition
alpaca

€184.75 / kg

Regular price: €36.95
incl. VAT
In stock
Write to us — contact form