Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Yarn

Yarn at Hollywool.eu is the main route into the yarn catalogue. Start here when you want to browse by brand, fibre, yarn weight or project before choosing a specific line and colour.

The root page should make the catalogue easier to navigate. It should link to brand pages, weight routes, fibre routes and project routes as they become live. Product facts stay on product pages, where composition, meterage, ball size and recommended tools can be checked before buying.

Filter products

Pro Lana Cashmere-Yak colour 05
Pro Lana
Cashmere-Yak
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 145 m
Composition
yak
Needles
4.5–5.5 mm
Regular price: €29.95
incl. VAT
In stock
rowan handknit cotton 199 0548000 000309 309 packshot
Rowan
Handknit Cotton
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 85 m
Composition
cotton
Needles
4–4.5 mm

€137.00 / kg

Regular price: From €8.21
incl. VAT
In stock
Manos del Uruguay Alegria hand-dyed yarn
Manos del Uruguay
Alegria hand-dyed
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 405 m
Composition
75% wool, 25% polyamid
Regular price: From €20.81
incl. VAT
In stock
Kremke Papyrus yarn
Kremke
Papyrus
Yarn weight
Aran
Yardage · Ball weight
100 g · 153 m
Composition
100% paper
Regular price: €8.90
incl. VAT
In stock
Regia Virtuoso Color colour 03071 into the sea
Regia
Virtuoso Color
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
150 g · 375 m
Composition
wool
Needles
2–3 mm

€113.00 / kg

Regular price: €16.95
incl. VAT
In stock
DMC 109-0000390-000001
DMC
Eco Vita T-Shirt
Yardage
100 m / 109 yd
Material
95% Cotton / 5% Lycra
Sales unit
450 g

€23.56 / kg

Regular price: €10.60
incl. VAT
In stock
Amano Apu Imperial Alpaka 25g yarn
Amano
Apu Imperial Alpaka 25g
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
25 g · 100 m
Composition
100% alpaca
Regular price: €19.90
incl. VAT
In stock
DMC Eco Vita Raffia
DMC
Eco Vita Raffia
Size
4–5 mm
Yardage
100 m
Material
other fibers
Sales unit
50 g
Regular price: From €4.50
incl. VAT
In stock
rowan felted tweed 199 0036000 000206 206 packshot
Rowan
Felted Tweed
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
50 g · 175 m
Composition
wool
Needles
3.5 mm
Regular price: From €11.30
incl. VAT
In stock
Erika Knight 012039199-ek0011_de
Erika Knight
Pattern RAVELLO for Studio Linen EK0017
Regular price: €4.36
incl. VAT
In stock
Mayflower Premium Silk Merino colour 003
Mayflower
Premium Silk Merino
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
25 g · 125 m
Composition
wool
Needles
3–3.5 mm

€352.00 / kg

Regular price: €9.14
incl. VAT
In stock
rowan pure worsted 199 9802170 000101 101 packshot
Rowan
Pure Wool Worsted
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
100 g · 200 m
Composition
wool
Needles
4.5 mm

€129.00 / kg

Regular price: €12.90
incl. VAT
In stock
Mayflower Premium Valentina colour 002 sandstrand
Mayflower
Premium Valentina
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 200 m
Composition
wool
Needles
4.5–5 mm

€208.00 / kg

Regular price: €10.40
incl. VAT
In stock
myboshi Samt XS colour col. Beere
myboshi
Samt XS
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 90 m
Composition
Polyester
Needles
4–5 mm

€67.00 / kg

Regular price: €6.05
incl. VAT
In stock
Kremke Babyalpaka LACE yarn
Kremke
Babyalpaka LACE
Yarn weight
Lace
Yardage · Ball weight
50 g · 400 m
Composition
100% alpaca
Needles
2–3 mm
Regular price: €11.90
incl. VAT
In stock
Novita Sointu colour 167 flight
Novita
Sointu
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 120 m
Composition
wool
Needles
4 mm

€110.00 / kg

Regular price: €7.35
incl. VAT
In stock
Pro Lana Wash-filz uni colour 101
Pro Lana
Wash-filz uni
Yarn weight
Chunky
Yardage · Ball weight
50 g · 50 m
Composition
wool
Needles
6–8 mm

€64.00 / kg

Regular price: €5.94
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn Paljett colour 1120 silver spoon
Sandnes Garn
Paljett
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 140 m
Composition
cotton

€339.00 / kg

Regular price: €16.95
incl. VAT
In stock
Manos del Uruguay Alpaca Heather SEMI Solids hand-dyed yarn
Manos del Uruguay
Alpaca Heather SEMI Solids hand-dyed
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
50 g · 150 m
Composition
70% wool, 30% alpaca
Regular price: From €8.71
incl. VAT
In stock
Pro Lana Italy Wool 150 colour 101
Pro Lana
Italy Wool 150
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
50 g · 150 m
Composition
wool
Needles
3–4 mm

€100.00 / kg

Regular price: €7.18
incl. VAT
In stock
Pro Lana Bobbel Cotton colour 001
Pro Lana
Bobbel Cotton
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
200 g · 800 m
Composition
wool
Needles
2.5–3.5 mm

€79.75 / kg

Regular price: €15.95
incl. VAT
In stock
BC Garn BIG Bio Balance GOTS 100g yarn
BC Garn
BIG Bio Balance GOTS 100g
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 230 m
Composition
55% wool, 45% cotton
Needles
3.5–4.5 mm
Regular price: €14.50
incl. VAT
In stock
Novita Arctic Wool Aran colour 124 ground ice
Novita
Arctic Wool Aran
Yarn weight
Aran
Yardage · Ball weight
100 g · 165 m
Composition
wool
Needles
4.5–5 mm

€110.00 / kg

Regular price: €11.00
incl. VAT
In stock
Mayflower Super Kid Silk colour 04 mokka
Mayflower
Super Kid Silk
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
25 g · 195 m
Composition
76% mohair, 24% silk
Needles
4.5–5 mm

€450.00 / kg

Regular price: €11.25
incl. VAT
In stock
BC Garn Svala yarn
BC Garn
Svala
Yarn weight
Lace
Yardage · Ball weight
50 g · 400 m
Composition
100% alpaca
Regular price: €15.50
incl. VAT
In stock
Pro Lana Year Socks colour 001
Pro Lana
Year Socks
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
wool
Needles
2.5–3 mm

€119.50 / kg

Regular price: €12.20
incl. VAT
In stock
Mayflower Premium Georgina colour 001 sand
Mayflower
Premium Georgina
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 110 m
Composition
wool

€190.00 / kg

Regular price: €9.55
incl. VAT
In stock
myboshi mysocks Uni colour col. Bordeaux
myboshi
mysocks Uni
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 420 m
Composition
wool
Needles
2.5–3 mm

€69.90 / kg

Regular price: From €6.99
incl. VAT
In stock
Pro Lana Golden Socks Business Bamboo colour 501
Pro Lana
Golden Socks Business Bamboo
Size
2.5–3.5 mm
Yardage
400 m
Material
wool
Sales unit
100 g

€119.50 / kg

Regular price: €12.04
incl. VAT
In stock
Pro Lana Lea colour 06 taupe
Pro Lana
Lea
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
25 g · 90 m
Composition
Polyester
Needles
3–4 mm

€84.80 / kg

Regular price: €5.19
incl. VAT
In stock
Amano 012070024-3505
Amano
SUNI
Regular price: From €7.90
incl. VAT
In stock
Amano Samay Pima Cotton Bamboo yarn
Amano
Samay Pima Cotton Bamboo
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
50 g · 150 m
Composition
100% cotton
Regular price: €18.50
incl. VAT
In stock
Write to us — contact form