Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Yarn

Yarn at Hollywool.eu is the main route into the yarn catalogue. Start here when you want to browse by brand, fibre, yarn weight or project before choosing a specific line and colour.

The root page should make the catalogue easier to navigate. It should link to brand pages, weight routes, fibre routes and project routes as they become live. Product facts stay on product pages, where composition, meterage, ball size and recommended tools can be checked before buying.

Filter products

Amano Puna Babyalpaka yarn
Amano
Puna Babyalpaka
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 250 m
Composition
100% alpaca
Regular price: From €16.95
incl. VAT
In stock
Amano Inti Pima Cotton yarn
Amano
Inti Pima Cotton
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
100 g · 150 m
Composition
100% cotton
Regular price: From €13.43
incl. VAT
In stock
Pro Lana Luma colour 2
Pro Lana
Luma
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 110 m
Composition
wool

€159.00 / kg

Regular price: €8.98
incl. VAT
In stock
Erika Knight 012039199-ek0011_de
Erika Knight
Pattern BLUE BIRD for Studio Linen EK0016
Regular price: €4.36
incl. VAT
In stock
Bramble & Fleece Wooltrace DK
Bramble & Fleece
Wooltrace DK
Yardage
225 m / 246 yd
Material
100% wool
Sales unit
100 g

€194.50 / kg

Regular price: €19.45
incl. VAT
In stock
myboshi Alpaca colour col. Fuchsia
myboshi
Alpaca
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 90 m
Composition
wool
Needles
7–8 mm

€102.80 / kg

Regular price: €7.28
incl. VAT
In stock
Cowgirl Blues Fluffy Mohair gradient hand-dyed yarn
Cowgirl Blues
Merino SINGLE LACE solids hand-dyed
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 300 m
Composition
100% wool
Regular price: From €13.76
incl. VAT
In stock
Erika Knight 012039199-ek0011_de
Erika Knight
Pattern VIRGINIA for British Blue 100 EK0004
Regular price: €4.36
incl. VAT
In stock
Lopi Álafosslopi colour 0008 light denim
Lopi
Álafosslopi
Yarn weight
Chunky
Yardage · Ball weight
100 g · 100 m
Composition
wool
Needles
7.5 mm

€79.50 / kg

Regular price: €9.12
incl. VAT
In stock
Kremke Edelweiss ALPAKA 4fach 25g yarn
Kremke
Edelweiss ALPAKA 4fach 25g
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
25 g · 100 m
Composition
65% wool, 25% polyamide, 10% alpaca
Regular price: €6.22
incl. VAT
In stock
Kremke Edelweiss CLASSIC 4fach 100g non-superwash yarn
Kremke
Edelweiss CLASSIC 4fach 100g non-superwash
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 420 m
Composition
75% wool, 25% polyester
Regular price: €7.59
incl. VAT
In stock
Mayflower York colour 004
Mayflower
York
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 230 m
Composition
wool
Needles
3–3.5 mm
Regular price: From €7.10
incl. VAT
In stock
Amano Yana FINE Highland Wool 200g yarn
Amano
Yana FINE Highland Wool 200g
Yardage
160 m
Material
100% Wool
Sales unit
200 g
Regular price: €35.00
incl. VAT
In stock
West Yorkshire Spinners Signature 4ply - Butterflies colour 1241 red admiral
West Yorkshire Spinners
Signature 4ply – Butterflies
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
wool
Needles
3.25 mm

€110.00 / kg

Regular price: €11.08
incl. VAT
In stock
Hey Mama Wolf Mokosh Merino d'Arles GOTS 100g yarn
Hey Mama Wolf
Mokosh Merino d’Arles GOTS 100 g
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
100 g · 300 m
Composition
100% wool
Needles
2.8–4.0 mm
Regular price: €14.50
incl. VAT
In stock
Cowgirl Blues Fluffy Mohair gradient hand-dyed yarn
Cowgirl Blues
Merino SINGLE LACE gradient hand-dyed
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 600 m
Composition
100% wool
Regular price: From €26.28
incl. VAT
In stock
West Yorkshire Spinners Fable Brushed Aran colour 1223 feather
West Yorkshire Spinners
Fable Brushed Aran
Yarn weight
Aran
Yardage · Ball weight
100 g · 162 m
Composition
wool
Needles
5 mm

€157.00 / kg

Regular price: €15.70
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn Tynn Line colour 2112 light yellow
Sandnes Garn
Tynn Line
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 220 m
Composition
cotton
Needles
3 mm
Regular price: From €6.65
incl. VAT
In stock
Cowgirl Blues Fluffy Mohair gradient hand-dyed yarn
Cowgirl Blues
Merino DK solid hand dyed
Regular price: From €19.97
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn Atlas colour 1021 light grey melange
Sandnes Garn
Atlas
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 108 m
Composition
wool
Needles
4 mm

€165.00 / kg

Regular price: €8.96
incl. VAT
In stock
rowan merino aria 199 9802236 000053 53 packshot
Rowan
Merino Aria
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 85 m
Composition
93% wool, 7% polyamide
Needles
7 mm

€370.00 / kg

Regular price: €18.50
incl. VAT
In stock
Novita 7 Veljestä Original colour 126 light jeans
Novita
7 Veljestä Original
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
150 g · 300 m
Composition
wool

€59.33 / kg

Regular price: €9.44
incl. VAT
In stock
Mayflower Anyday Cotton 8/4 colour 003
Mayflower
Anyday Cotton 8/4
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
50 g · 170 m
Composition
cotton
Needles
3 mm

€359.00 / kg

Regular price: €17.95
incl. VAT
In stock
Nomadnoos Smooth Sartuul Sheep Wool 8-ply BULKY handgesponnen yarn
Nomadnoos
Smooth Sartuul Sheep Wool 8-ply BULKY handgesponnen
Yardage
265 m
Material
100% Wool
Sales unit
50 g
Regular price: €15.11
incl. VAT
In stock
Kremke Lazy Lion Sockenwolle yarn
Kremke
Lazy Lion sock yarn
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 420 m
Composition
75% wool (merino), 25% nylon
Regular price: From €18.50
incl. VAT
In stock
Pro Lana Woolly Hugs Home colour 00005
Pro Lana
Woolly Hugs Home
Yarn weight
Super Chunky
Yardage · Ball weight
5x100 g · 57 m
Composition
polyamide
Regular price: €7.80
incl. VAT
In stock
Kremke Babyalpaka yarn
Kremke
Babyalpaka
Yarn weight
Lace
Yardage · Ball weight
50 g · 400 m
Composition
100% alpaca
Regular price: From €7.71
incl. VAT
In stock
Rowan Chunky Wool colour 10 Smoke
DMC Rowan
Rowan Chunky Wool
Yarn weight
Chunky
Yardage · Ball weight
100 g · 100 m
Composition
wool
Needles
7 mm
Regular price: €9.95
incl. VAT
In stock
Kremke 12003007-01
Kremke
Marita mercerized Merino undyed
Regular price: €11.75
incl. VAT
In stock
Kremke 011053321-01
Kremke
The Merry Merino 110 GOTS
Size
4 mm
Yardage
110 m / 120 yd
Material
100% Merino
Regular price: €8.90
incl. VAT
In stock
Erika Knight Studio Linen Eco yarn
Erika Knight
STUDIO LINEN Eco
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 120 m
Composition
70% Tencel™, 30% linen
Needles
3.8 mm - 3.5 mm
Regular price: €11.00
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn KlompeLOMPE Merinoull colour 2025 corn yellow
Sandnes Garn
KlompeLOMPE Merinoull
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 105 m
Composition
wool
Needles
3.5 mm

€174.00 / kg

Regular price: From €8.70
incl. VAT
In stock
Write to us — contact form