Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

DK / Light Worsted

DK yarn at Hollywool.eu is a core weight route for everyday knitting and crochet. It is useful when a pattern asks for DK, double knitting or a similar light-worsted yarn and you want to compare brands, fibres and colours in one place.

Use this page as a selection route, not a substitute for product facts. Each product page should confirm meterage, ball size, composition and recommended tools before you buy.

Filter products

rowan pure worsted 199 9802170 000101 101 packshot
Rowan
Pure Wool Worsted
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
100 g · 200 m
Composition
wool
Needles
4.5 mm

€129.00 / kg

Regular price: €12.90
incl. VAT
In stock
Novita Sointu colour 167 flight
Novita
Sointu
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 120 m
Composition
wool
Needles
4 mm

€110.00 / kg

Regular price: €7.35
incl. VAT
In stock
Mayflower Premium Georgina colour 001 sand
Mayflower
Premium Georgina
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 110 m
Composition
wool

€190.00 / kg

Regular price: €9.55
incl. VAT
In stock
Novita Hehku colour 111 relaxed
Novita
Hehku
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 125 m
Composition
wool
Needles
5 mm

€190.00 / kg

Regular price: €9.77
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn Atlas by PetiteKnit colour 6082 thunderstorm
Sandnes Garn
Atlas by PetiteKnit - 6082 thunderstorm
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 108 m
Composition
wool
Needles
4 mm

€179.20 / kg

Regular price: €8.96
incl. VAT
In stock
rowan mohair soft 199 1000090 010200 10200 packshot
Rowan
Mohair Soft
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 125 m
Composition
wool
Needles
5.5 mm

€179.00 / kg

Regular price: €9.48
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn Atlas colour 1021 light grey melange
Sandnes Garn
Atlas
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 108 m
Composition
wool
Needles
4 mm

€165.00 / kg

Regular price: €8.96
incl. VAT
In stock
Novita 7 Veljestä Original colour 126 light jeans
Novita
7 Veljestä Original
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
150 g · 300 m
Composition
wool

€59.33 / kg

Regular price: €9.44
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn KlompeLOMPE Merinoull colour 2025 corn yellow
Sandnes Garn
KlompeLOMPE Merinoull
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 105 m
Composition
wool
Needles
3.5 mm

€174.00 / kg

Regular price: From €8.70
incl. VAT
In stock
rowan cotton dk 199 0100007 000010 10 packshot
Rowan
Cotton DK
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 106 m
Composition
cotton
Needles
7 mm

€90.00 / kg

Regular price: €6.74
incl. VAT
In stock
Novita Wonder Wool DK colour 113 soul
Novita
Wonder Wool DK
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 112 m
Composition
wool
Needles
4 mm

€118.00 / kg

Regular price: From €7.37
incl. VAT
In stock
Rowan Alpaca Soft DK colour 206 Deep Rose
DMC Rowan
Rowan Alpaca Soft DK
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 125 m
Composition
wool
Needles
4 mm

€221.00 / kg

Regular price: €11.15
incl. VAT
In stock
DMC Eco Vita 388
DMC
Eco Vita 388
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 250 m
Composition
other fibers
Needles
4–5 mm

€85.00 / kg

Regular price: €8.53
incl. VAT
In stock
West Yorkshire Spinners Morris DK colour 1275 daisy
West Yorkshire Spinners
Morris DK
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 112 m
Composition
wool
Needles
4 mm

€151.00 / kg

Regular price: €8.65
incl. VAT
In stock
rowan alpaca wool 199 0100005 000010 10 packshot
Rowan
Alpaca Wool
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 116 m
Composition
wool
Needles
7 mm

€150.00 / kg

Regular price: €8.55
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn Alpakka Ull colour 1042 grey mottled
Sandnes Garn
Alpakka Ull
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 100 m
Composition
wool
Needles
5 mm

€200.00 / kg

Regular price: From €10.27
incl. VAT
In stock
Novita 7 Veljestä Joulupolkka
Novita
7 Veljestä Joulupolkka
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
150 g · 300 m
Composition
wool

€85.33 / kg

Regular price: €12.92
incl. VAT
In stock
rowan cotton revive 199 9802246 000001 1 packshot
Rowan
Cotton Revive
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 250 m
Composition
cotton
Needles
3.75 mm
Regular price: From €7.40
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn Poppy colour 1042 grey mottled
Sandnes Garn
Poppy
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 110 m
Composition
wool
Needles
5.5–7 mm
Regular price: From €12.60
incl. VAT
In stock
DMC 100% Baby 4
DMC
100% Baby 4
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 120 m
Composition
wool
Needles
4 mm

€110.00 / kg

Regular price: €7.43
incl. VAT
In stock
Novita 7 Veljestä Jouluraita yarn in shade 8611 redpolls
Novita
7 Veljestä Jouluraita
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
150 g · 300 m
Composition
wool
Needles
3.5–4 mm

€92.67 / kg

Regular price: €13.90
incl. VAT
In stock
rowan brushed fleece 199 9802176 000271 271 packshot
Rowan
Brushed Fleece
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 105 m
Composition
wool
Needles
6 mm

€254.00 / kg

Regular price: €12.70
incl. VAT
In stock
Novita 7 Veljestä Jättiraita colour 8251 summer day
Novita
7 Veljestä Jättiraita
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
150 g · 300 m
Composition
wool
Needles
3.5–4 mm

€92.67 / kg

Regular price: €13.90
incl. VAT
In stock
hw official hw novita sisters nv
Novita
7 Sisters
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
100 g · 200 m
Composition
wool

€109.00 / kg

Regular price: €10.90
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn Perfect colour 1032 light grey mottled
Sandnes Garn
Perfect
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 100 m
Composition
wool
Needles
3.5 mm
Regular price: From €5.55
incl. VAT
In stock
schachenmayr 9801210 140 9801210 000113 113 packshot
Schachenmayr
Catania
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 125 m
Composition
cotton
Needles
2.5–3.5 mm

€65.00 / kg

Regular price: From €3.25
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn Alpakka colour 2745 cognac
Sandnes Garn
Alpakka
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 110 m
Composition
alpaca
Needles
3.5 mm

€189.00 / kg

Regular price: €9.85
incl. VAT
In stock
Novita 7 Veljestä Joulu colour 1351 starry night
Novita
7 Veljestä Joulu
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
150 g · 300 m
Composition
wool
Needles
3.5–4 mm

€92.67 / kg

Regular price: €13.90
incl. VAT
In stock
rowan moordale 199 9802220 000002 2 packshot
Rowan
Moordale
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 230 m
Composition
wool
Needles
4 mm

€221.00 / kg

Regular price: €22.10
incl. VAT
In stock
rowan norwegian wool 199 9802240 000010 10 packshot
Rowan
Norwegian Wool
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 125 m
Composition
wool
Needles
3.75 mm

€188.00 / kg

Regular price: €9.60
incl. VAT
In stock
rowan pebble island 199 9802241 000021 21 packshot
Rowan
Pebble Island
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 125 m
Composition
wool
Needles
4 mm

€368.00 / kg

Regular price: €18.40
incl. VAT
In stock
West Yorkshire Spinners Fleece Bluefaced Leicester DK colour 1035 bramble
West Yorkshire Spinners
Fleece Bluefaced Leicester DK
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 225 m
Composition
wool
Needles
4 mm

€152.50 / kg

Regular price: From €13.15
incl. VAT
In stock
Write to us — contact form