Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

DK / Light Worsted

DK yarn at Hollywool.eu is a core weight route for everyday knitting and crochet. It is useful when a pattern asks for DK, double knitting or a similar light-worsted yarn and you want to compare brands, fibres and colours in one place.

Use this page as a selection route, not a substitute for product facts. Each product page should confirm meterage, ball size, composition and recommended tools before you buy.

Filter products

rowan creative linen 199 9802143 000620 620 packshot
Rowan
Creative Linen
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
100 g · 200 m
Composition
cotton
Needles
4.5 mm

€131.00 / kg

Regular price: €13.10
incl. VAT
In stock
Novita 7 Veljestä Raita colour 939 autumn morning
Novita
7 Veljestä Raita
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
100 g · 200 m
Composition
wool
Needles
3.5–5.5 mm

€89.00 / kg

Regular price: From €9.39
incl. VAT
In stock
rowan tweed haze 199 9802242 000550 550 packshot
Rowan
Tweed Haze
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 120 m
Composition
polyamide
Needles
6 mm

€308.00 / kg

Regular price: €15.40
incl. VAT
In stock
Novita 7 Veljestä Nummi colour 951 freedom
Novita
7 Veljestä Nummi
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
100 g · 200 m
Composition
wool
Needles
4 mm

€89.00 / kg

Regular price: €9.44
incl. VAT
In stock
rowan pure alpaca 199 9802247 000112 112 packshot
Rowan
Pure Alpaca
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 100 m
Composition
alpaca
Needles
3.75 mm

€222.00 / kg

Regular price: €11.10
incl. VAT
In stock
rowan cotton trio 199 9802248 000111 111 packshot
Rowan
Cotton Trio
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 120 m
Composition
wool
Needles
3.25–3.5 mm

€170.00 / kg

Regular price: €9.17
incl. VAT
In stock
Novita 7 Veljestä Polkka colour 8001 hiking
Novita
7 Veljestä Polkka
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
100 g · 200 m
Composition
wool

€89.00 / kg

Regular price: €9.44
incl. VAT
In stock
Novita 7 Veljestä Taika
Novita
7 Veljestä Taika
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
150 g · 300 m
Composition
wool

€86.00 / kg

Regular price: €12.92
incl. VAT
In stock
West Yorkshire Spinners Fleece Jacob DK colour 005 light grey
West Yorkshire Spinners
Fleece Jacob DK
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 225 m
Composition
wool
Needles
4 mm

€84.50 / kg

Regular price: €9.17
incl. VAT
In stock
schachenmayr 9807552 140 9807552 000107 107 packshot
Schachenmayr
Merino Extrafine 120
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 120 m
Composition
wool
Needles
3–4 mm

€130.00 / kg

Regular price: From €6.50
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn Tresko colour 1022 gramelert
Sandnes Garn
Tresko
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 105 m
Composition
Blend
Needles
3–3.5 mm

€85.00 / kg

Regular price: From €6.56
incl. VAT
In stock
schachenmayr 9807016 140 9807016 000090 90 packshot
Schachenmayr
Pebble Mohair
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 100 m
Composition
wool
Needles
5.5–6 mm

€99.00 / kg

Regular price: From €4.95
incl. VAT
In stock
schachenmayr 9807353 140 9807353 000029 29 packshot
Schachenmayr
Soft & Easy
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 235 m
Composition
acrylic
Needles
4 mm

€47.50 / kg

Regular price: From €4.75
incl. VAT
In stock
regia 6ply 150g 152 9801275 001047 1047 packshot
Regia
6-ply
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
150 g · 375 m
Composition
wool
Needles
3–4 mm
16 colours

€79.67 / kg

Regular price: €11.95
incl. VAT
Sold out
schachenmayr 9807306 140 9807306 001038 1038 packshot
Schachenmayr
Baby Smiles Easy Cotton
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 120 m
Composition
cotton
Needles
3–4 mm
17 colours

€95.00 / kg

Regular price: €4.75
incl. VAT
Sold out
schachenmayr 9807013 140 9807013 000022 22 packshot
Schachenmayr
Easy Cotton Spritz
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · ca.110 m
Composition
cotton
Needles
3–4 mm
11 colours

€99.00 / kg

Regular price: From €4.95
incl. VAT
Sold out
Online LINIE 542 CARI ca. 110 m / col. 001
Online
LINIE 542 CARI
Yardage
110 m
Material
100% Cotton
6 colours

€119.40 / kg

Regular price: From €4.95
incl. VAT
Sold out
Online LINIE 482 Taro ca. 120 m / col. 0002
Online
LINIE 482 Taro
Yardage
120 m
Material
31% Wool, 29% Cotton, 28% Acrylic, 12% Nylon
4 colours

€96.60 / kg

Regular price: €7.07
incl. VAT
Sold out
Online LINIE 15 KASCHMERIN ca. 110 m / col. 0002
Online
LINIE 15 KASCHMERIN
Yardage
110 m
Material
80% Wool, 20% Cashmere
7 colours
Regular price: €9.95
incl. VAT
Sold out
rowan cotton glace 199 0512086 000725 725 packshot
Rowan
Cotton Glacé
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 115 m
Composition
cotton
Needles
3.25 mm
19 colours
Regular price: €7.75
incl. VAT
Sold out
myboshi 50/50 colour col. Anthrazit
myboshi
50/50
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 110 m
Composition
wool
Needles
4–5 mm
18 colours
Regular price: €5.99
incl. VAT
Sold out
Mez Anchor Organic Cotton colour 00038 earthy brown
Mez
Anchor Organic Cotton
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 125 m
Composition
cotton
Needles
2.5–3 mm
18 colours

€100.00 / kg

Regular price: From €5.00
incl. VAT
Sold out
schachenmayr 9807015 140 9807015 000004 4 packshot
Schachenmayr
Classic Mix
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 120 m
Composition
wool
Needles
3.5–4 mm
20 colours

€79.00 / kg

Regular price: From €3.95
incl. VAT
Sold out
regia 8ply uni 152 9801292 001048 1048 packshot
Regia
8-ply Uni
Yarn weight
Chunky
Yardage · Ball weight
150 g · 300 m
Composition
wool
Needles
3.5–3.75 mm
13 colours

€79.67 / kg

Regular price: €11.95
incl. VAT
Sold out
Mez Anchor Cotton Wool colour 00078 pink ruby
Mez
Anchor Cotton Wool
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 115 m
Composition
wool
Needles
3.5–4.5 mm
20 colours

€199.00 / kg

Regular price: From €9.95
incl. VAT
Sold out
regia 6ply 50g parent 00033 packshot
Regia
6-ply
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 125 m
Composition
wool
Needles
3–4 mm
12 colours

€105.00 / kg

Regular price: €5.25
incl. VAT
Sold out
Online LINIE 165 SANDY DESIGN COLOR ca. 240 m / col. 367
Online
LINIE 165 SANDY DESIGN COLOR
Yardage
240 m
Material
100% Cotton
1 colour
Regular price: €5.95
incl. VAT
Sold out
Regia 6-ply Color colour 02787 voss color
Regia
6-ply Color
Size
3–4 mm
Yardage
375 m
Material
wool
Sales unit
150 g
8 colours

€93.00 / kg

Regular price: €13.95
incl. VAT
Sold out
schachenmayr 9807374 140 9807374 000095 95 packshot
Schachenmayr
Soft & Easy Color
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 235 m
Composition
acrylic
Needles
4 mm
5 colours

€52.50 / kg

Regular price: €5.25
incl. VAT
Sold out
Online LINIE 484 Melo ca. 105 m / col. 002
Online
LINIE 484 Melo
Yardage
105 m
Material
50% Wool, 36% Acrylic, 14% Nylon
1 colour

€119.40 / kg

Regular price: €7.85
incl. VAT
Sold out
Online LINIE 468 NEO ca. 250 m / col. 0104
Online
LINIE 468 NEO
Yardage
250 m
Material
60% Merino, 40% Nylon
1 colour

€91.00 / kg

Regular price: €10.16
incl. VAT
Sold out
West Yorkshire Spinners ColourLab Sock DK colour 1202 pop
West Yorkshire Spinners
ColourLab Sock DK
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
150 g · 337 m
Composition
wool
Needles
3.25–3.5 mm
1 colour
Regular price: €11.50
incl. VAT
Sold out
Write to us — contact form