Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Weight

Choose yarn by weight when stitch definition, fabric thickness and pattern gauge matter. Start with the weight group, then use fibre, brand, needle size and gauge filters to narrow the result.

Filter products

West Yorkshire Spinners Fleece Jacob Aran colour 006 medium grey
West Yorkshire Spinners
Fleece Jacob Aran
Yarn weight
Aran
Yardage · Ball weight
100 g · 166 m
Composition
wool
Needles
5 mm
4 colours

€84.50 / kg

Regular price: €9.17
incl. VAT
Sold out
Schachenmayr Baby Smiles Cotton Bamboo colour 01035 pink
Schachenmayr
Baby Smiles Cotton Bamboo
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
50 g · 156 m
Composition
cotton
Needles
2.5–3 mm
15 colours

€95.00 / kg

Regular price: €4.75
incl. VAT
Sold out
Mayflower Anyday Cotton 8/4 Print Colorbag colour 1 print colorbag
Mayflower
Anyday Cotton 8/4 Print Colorbag
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
50 g · 170 m
Composition
cotton
Needles
3 mm
4 colours

€439.00 / kg

Regular price: €21.95
incl. VAT
Sold out
schachenmayr 9807015 140 9807015 000004 4 packshot
Schachenmayr
Classic Mix
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 120 m
Composition
wool
Needles
3.5–4 mm
20 colours

€79.00 / kg

Regular price: From €3.95
incl. VAT
Sold out
regia 8ply uni 152 9801292 001048 1048 packshot
Regia
8-ply Uni
Yarn weight
Chunky
Yardage · Ball weight
150 g · 300 m
Composition
wool
Needles
3.5–3.75 mm
13 colours

€79.67 / kg

Regular price: €11.95
incl. VAT
Sold out
Online LINIE 3 SUPERSOCKE 100 ca. 420 m / col. 0023
Online
LINIE 3 SUPERSOCKE 100
Yardage
420 m
Material
75% Wool, 25% Nylon
8 colours
Regular price: €7.50
incl. VAT
Sold out
Regia 4-ply PREMIUM Cashmere colour 00020 sandshell
Regia
4-ply PREMIUM Cashmere
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
wool
16 colours

€155.00 / kg

Regular price: €15.50
incl. VAT
Sold out
schachenmayr 9814876 140 9814876 001001 1001 packshot
Schachenmayr
Baby Smiles Suavel
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 366 m
Composition
100% polyacrylic
Needles
2.5 mm
12 colours

€95.00 / kg

Regular price: €4.75
incl. VAT
Sold out
schachenmayr 9807020 140 9807020 000005 5 packshot
Schachenmayr
Dorita 10
Yardage
530 m
Material
100% Cotton
Sales unit
100 g
15 colours

€59.50 / kg

Regular price: €5.95
incl. VAT
Sold out
regia premium merino yak 152 9801630 007524 7524 packshot
Regia
4-ply PREMIUM Merino Yak
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
wool
Needles
2–3 mm
15 colours

€155.00 / kg

Regular price: €15.50
incl. VAT
Sold out
West Yorkshire Spinners Bo Peep 4ply colour 011 tooth fairy
West Yorkshire Spinners
Bo Peep 4ply
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 200 m
Composition
wool
Needles
3.25 mm
4 colours

€95.00 / kg

Regular price: €6.99
incl. VAT
Sold out
Mez Anchor Cotton Wool colour 00078 pink ruby
Mez
Anchor Cotton Wool
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 115 m
Composition
wool
Needles
3.5–4.5 mm
20 colours

€199.00 / kg

Regular price: From €9.95
incl. VAT
Sold out
regia 6ply 50g parent 00033 packshot
Regia
6-ply
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 125 m
Composition
wool
Needles
3–4 mm
12 colours

€105.00 / kg

Regular price: €5.25
incl. VAT
Sold out
rowan felted tweed aran 199 9802116 000719 719 packshot
Rowan
Felted Tweed Aran
Yarn weight
Aran
Yardage · Ball weight
50 g · 87 m
Composition
wool
Needles
5 mm
7 colours

€222.00 / kg

Regular price: €11.15
incl. VAT
Sold out
West Yorkshire Spinners Signature 4ply - Sparkle colour 1051 vintage tinsel
West Yorkshire Spinners
Signature 4ply – Sparkle
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
wool
Needles
3.25 mm
6 colours

€110.00 / kg

Regular price: €11.08
incl. VAT
Sold out
schachenmayr 9807592 140 9807592 000001 1 packshot
Schachenmayr
Luxury Velvet
Yarn weight
Chunky
Yardage · Ball weight
100 g · 75 m
Composition
Polyester
Needles
6 mm
14 colours

€72.50 / kg

Regular price: €7.25
incl. VAT
Sold out
Online LINIE 359 FANO ca. 240 m / col. 139
Online
LINIE 359 FANO
Yardage
240 m
Material
53% Wool, 47% Acrylic
3 colours
Regular price: From €13.95
incl. VAT
Sold out
DMC Angel
DMC
Angel
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 95 m
Composition
wool
Needles
4 mm
21 colours

€95.00 / kg

Regular price: €6.83
incl. VAT
Sold out
schachenmayr 9807589 140 9801589 008222 8222 packshot
Schachenmayr
Bravo Softy
Size
4 mm
Yardage
140 m
Material
100% polyacrylic
Sales unit
50 g
7 colours

€45.00 / kg

Regular price: €2.25
incl. VAT
Sold out
schachenmayr 9812942 140 9812942 000011 11 packshot
Schachenmayr
Wash+Filz-it! felting wool uni
Yarn weight
Chunky
Yardage · Ball weight
50 g · 50 m
Composition
wool
Needles
8–9 mm
18 colours

€79.00 / kg

Regular price: €3.95
incl. VAT
Sold out
Online LINIE 345 COTTON BABY ca. 180 m / col. 0002
Online
LINIE 345 COTTON BABY
Yardage
180 m
Material
100% Cotton
3 colours
Regular price: €2.95
incl. VAT
Sold out
Online LINIE 231 FILZWOLLE COLOR ca. 50 m / col. 0101
Online
LINIE 231 FILZWOLLE COLOR
Yardage
50 m
Material
100% Wool
1 colour
Regular price: €3.50
incl. VAT
Sold out
regia 4ply color 50g 152 9801281 001139 1139 packshot
Regia
4-ply Color
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 210 m
Composition
wool
Needles
2–3 mm
6 colours

€110.00 / kg

Regular price: €5.50
incl. VAT
Sold out
West Yorkshire Spinners Signature 4ply - Country Birds & Christmas colour 886 holly berry
West Yorkshire Spinners
Signature 4ply – Country Birds & Christmas
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
wool
Needles
3.25 mm
2 colours

€110.00 / kg

Regular price: €11.08
incl. VAT
Sold out
Online LINIE 469 Charming ca. 100 m / col. 0006
Online
LINIE 469 Charming
Yardage
100 m
Material
100% Polyester
2 colours

€57.50 / kg

Regular price: €7.70
incl. VAT
Sold out
Schachenmayr Macramé 3 mm colour 00010 sand
Schachenmayr
Macramé 3 mm
Yarn weight
Super Chunky
Yardage · Ball weight
250 g · 65 m
Composition
Polyester
Needles
3 mm
12 colours

€27.80 / kg

Regular price: €6.95
incl. VAT
Sold out
Online LINIE 165 SANDY DESIGN COLOR ca. 240 m / col. 367
Online
LINIE 165 SANDY DESIGN COLOR
Yardage
240 m
Material
100% Cotton
1 colour
Regular price: €5.95
incl. VAT
Sold out
Online LINIE 546 LUNOVA ca. 130 m / col. 001
Online
LINIE 546 LUNOVA
Yardage
130 m
7 options
Regular price: From €2.50
incl. VAT
Sold out
myboshi Halo ca. 200 m / col. Soft Sand
myboshi
Halo
Yarn weight
Lace
Yardage · Ball weight
25 g · 200 m
Composition
45% Acrylic / 40% polyamidee / 15% Mohair
1 colour

€159.60 / kg

Regular price: €6.20
incl. VAT
Sold out
Online crochet thread Stärke 20 25 g colour 0001 Gold
Online
crochet thread size 20 25 g
Yardage
240 m
2 options
Regular price: €4.95
incl. VAT
Sold out
Online crochet thread Stärke 15 50 g colour 0003
Online
crochet thread size 15 50 g
Yardage
333 m
Material
100% Cotton
Sales unit
50 g
2 colours
Regular price: €3.75
incl. VAT
Sold out
Online LINIE 18 COTONE STRETCH colour 0019
Online
LINIE 18 COTONE STRETCH
Size
4–4.5 mm
Yardage
160 m
Material
polyamide
Sales unit
50 g
4 colours

€79.00 / kg

Regular price: From €3.95
incl. VAT
Sold out
Write to us — contact form