Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Sock Yarn

Sock yarn at Hollywool.eu is for shoppers choosing yarn for socks first, not just by brand. Use this route to compare 4-ply, 6-ply, wool blends, polyamide blends, self-striping lines and solid colours.

Not every fine yarn is sock yarn. The category should only include yarns whose product facts support the sock route. Product pages should confirm fibre mix, meterage, ball size and needle range.

Filter products

Plus Wolle Sockenwolle 4-fädig ca. 410 m / col. 20 Rubellit
Plus Wolle
sock yarn 4-ply
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 410 m

€70.00 / kg

Regular price: €8.33
incl. VAT
In stock
West Yorkshire Spinners Signature 4ply - Country Birds colour 1167 jay
West Yorkshire Spinners
Signature 4ply – Country Birds
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
polyamide
Needles
3.25 mm

€110.00 / kg

Regular price: €11.08
incl. VAT
In stock
Regia 152-9801268-000324
Regia
4-ply
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 420 m
Composition
polyamide
Needles
2–3 mm

€79.50 / kg

Regular price: From €7.95
incl. VAT
In stock
West Yorkshire Spinners Signature 4ply - Cocktail colour 811 passionfruit cooler
West Yorkshire Spinners
Signature 4ply – Cocktail
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
polyamide
Needles
3.25 mm

€110.00 / kg

Regular price: €11.08
incl. VAT
In stock
Regia Cotton colour 02411 Helsinki color
Regia
Cotton
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 420 m
Composition
Polyester
Needles
2–3 mm

€97.50 / kg

Regular price: From €9.75
incl. VAT
In stock
rowan selects patina 199 9802230 000410 410 packshot
Rowan
Selects Patina
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 250 m
Composition
Polyester
Needles
4 mm

€410.00 / kg

Regular price: €20.50
incl. VAT
In stock
myboshi mysocks Pixel colour col. Booker
myboshi
mysocks Pixel
Yarn weight
Aran
Yardage · Ball weight
150 g · 390 m
Composition
polyamide
Regular price: From €11.99
incl. VAT
In stock
Pro Lana Paint Socks colour 200
Pro Lana
Paint Socks
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 420 m
Composition
polyamide
Needles
2.5–3 mm
Regular price: €14.95
incl. VAT
In stock
Pro Lana Fjord Socks colour 181
Pro Lana
Fjord Socks
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
polyamide
Regular price: From €9.95
incl. VAT
In stock
Regia 4-ply Color colour 01246 supernova color
Regia
4-ply Color
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 420 m
Composition
polyamide
Needles
2–3 mm
46 colours

€85.00 / kg

Regular price: From €8.50
incl. VAT
Sold out
West Yorkshire Spinners Signature 4Ply - Christmas colour 989 candy cane
West Yorkshire Spinners
Signature 4Ply – Christmas
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
polyamide
Needles
3.25 mm
2 colours

€110.00 / kg

Regular price: €11.08
incl. VAT
Sold out
Regia 4-ply for Hand-Dye colour 01992 natural
Regia
4-ply for Hand-Dye
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 420 m
Composition
polyamide
Needles
2–3 mm
1 colour

€62.50 / kg

Regular price: €6.25
incl. VAT
Sold out
regia 4ply 50g 152 9801276 002080 2080 packshot
Regia
4-ply
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 210 m
Composition
polyamide
Needles
2–3 mm
22 colours

€105.00 / kg

Regular price: €5.25
incl. VAT
Sold out
regia premium silk color parent 00032 packshot
Regia
4-ply PREMIUM Silk Color
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
polyamide
Needles
2–3 mm
9 colours

€159.50 / kg

Regular price: €15.95
incl. VAT
Sold out
regia premium silk parent 00065 packshot
Regia
4-ply PREMIUM Silk
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
polyamide
Needles
2–3 mm
19 colours

€155.00 / kg

Regular price: €15.50
incl. VAT
Sold out
Online LINIE 3 SUPERSOCKE 100 ca. 420 m / col. 0023
Online
LINIE 3 SUPERSOCKE 100
Yardage
420 m
Material
75% Wool, 25% Nylon
8 colours
Regular price: €7.50
incl. VAT
Sold out
Regia 4-ply PREMIUM Cashmere colour 00020 sandshell
Regia
4-ply PREMIUM Cashmere
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
polyamide
16 colours

€155.00 / kg

Regular price: €15.50
incl. VAT
Sold out
regia premium merino yak 152 9801630 007524 7524 packshot
Regia
4-ply PREMIUM Merino Yak
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
polyamide
Needles
2–3 mm
15 colours

€155.00 / kg

Regular price: €15.50
incl. VAT
Sold out
West Yorkshire Spinners Bo Peep 4ply colour 011 tooth fairy
West Yorkshire Spinners
Bo Peep 4ply
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 200 m
Composition
polyamide
Needles
3.25 mm
4 colours

€95.00 / kg

Regular price: €6.99
incl. VAT
Sold out
West Yorkshire Spinners Signature 4ply - Sparkle colour 1051 vintage tinsel
West Yorkshire Spinners
Signature 4ply – Sparkle
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
Polyester
Needles
3.25 mm
6 colours

€110.00 / kg

Regular price: €11.08
incl. VAT
Sold out
regia 4ply color 50g 152 9801281 001139 1139 packshot
Regia
4-ply Color
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 210 m
Composition
polyamide
Needles
2–3 mm
6 colours

€110.00 / kg

Regular price: €5.50
incl. VAT
Sold out
West Yorkshire Spinners Signature 4ply - Country Birds & Christmas colour 886 holly berry
West Yorkshire Spinners
Signature 4ply – Country Birds & Christmas
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
polyamide
Needles
3.25 mm
2 colours

€110.00 / kg

Regular price: €11.08
incl. VAT
Sold out
Regia 4-ply Pairfect colour 01363 Grey Shadows
Regia
4-ply Pairfect
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 420 m
Composition
polyamide
6 colours

€97.50 / kg

Regular price: €9.75
incl. VAT
Sold out
schachenmayr 9807132 140 9807132 000186 186 packshot
Schachenmayr
sock yarn Color 4 ply
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 410 m
Composition
polyamide
Needles
2–3 mm
2 colours
Regular price: €7.25
incl. VAT
Sold out
West Yorkshire Spinners ColourLab Sock DK colour 1202 pop
West Yorkshire Spinners
ColourLab Sock DK
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
150 g · 337 m
Composition
polyamide
Needles
3.25–3.5 mm
1 colour
Regular price: €11.50
incl. VAT
Sold out
Write to us — contact form