Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Yarn

Yarn at Hollywool.eu is the main route into the yarn catalogue. Start here when you want to browse by brand, fibre, yarn weight or project before choosing a specific line and colour.

The root page should make the catalogue easier to navigate. It should link to brand pages, weight routes, fibre routes and project routes as they become live. Product facts stay on product pages, where composition, meterage, ball size and recommended tools can be checked before buying.

Filter products

Novita Helene colour 2721 flame
Novita
Helene
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
50 g · 195 m
Composition
wool
Needles
3.5 mm

€298.00 / kg

Regular price: €14.90
incl. VAT
In stock
Mayflower 1 Class colour 01 ingwer
Mayflower
1 Class
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 210 m
Composition
wool
Needles
2.5–3 mm

€85.00 / kg

Regular price: €6.51
incl. VAT
In stock
Mayflower Amadora colour 002 eiche
Mayflower
Amadora
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
100 g · 350 m
Composition
wool
Needles
3–3.5 mm

€179.50 / kg

Regular price: €17.95
incl. VAT
In stock
Pro Lana Laos colour 81 herbst
Pro Lana
Laos
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
50 g · 150 m
Composition
wool
Needles
4.5–5 mm

€199.00 / kg

Regular price: €10.53
incl. VAT
In stock
DMC Knitty 6
DMC
Knitty 6
Size
6.5 mm
Yardage
140 m
Material
100% acrylic
Sales unit
100 g

€33.20 / kg

Regular price: €6.02
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn Fritidsgarn colour 1021 light grey melange
Sandnes Garn
Fritidsgarn
Yarn weight
Aran
Yardage · Ball weight
50 g · 70 m
Composition
wool
Needles
5.5 mm

€139.00 / kg

Regular price: €8.14
incl. VAT
In stock
Erika Knight 012039212-804
Erika Knight
Wool Local ARAN
Size
4 mm
Yardage
180 m
Material
50% Wool, 50% Wool
Regular price: €22.90
incl. VAT
In stock
Mayflower Toronto colour 001 elfenbein
Mayflower
Toronto
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 90 m
Composition
wool
Needles
5 mm

€150.00 / kg

Regular price: €8.31
incl. VAT
In stock
Amano Chaski Merino Cotton Linen Blend yarn
Amano
Chaski Merino Cotton Linen Blend
Yardage
350 m / 383 yd
Material
60% Merino, 30% Cotton, 10% Linen
Sales unit
100 g
Regular price: €19.90
incl. VAT
In stock
Kremke Llama Soft yarn
Kremke
Llama Soft
Yarn weight
Bulky
Yardage · Ball weight
100 g · 100 m
Composition
100% Llama
Needles
4.5–5.5 mm
Regular price: From €12.00
incl. VAT
In stock
Pro Lana Wash-filz colori 100 colour 701
Pro Lana
Wash-filz colori 100
Yarn weight
Chunky
Yardage · Ball weight
100 g · 100 m
Composition
wool
Regular price: From €6.95
incl. VAT
In stock
Pro Lana Vision Color colour 81
Pro Lana
Vision Color
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 100 m
Composition
wool

€159.00 / kg

Regular price: €8.92
incl. VAT
In stock
rowan cotton dk 199 0100007 000010 10 packshot
Rowan
Cotton DK
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 106 m
Composition
cotton
Needles
7 mm

€90.00 / kg

Regular price: €6.74
incl. VAT
In stock
Novita Wonder Wool DK colour 113 soul
Novita
Wonder Wool DK
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 112 m
Composition
wool
Needles
4 mm

€118.00 / kg

Regular price: From €7.37
incl. VAT
In stock
Kremke Baby Silk LACE solid yarn
Kremke
Baby Silk LACE solid
Yarn weight
Lace
Yardage · Ball weight
50 g · 400 m
Composition
100% alpaca
Regular price: From €7.09
incl. VAT
In stock
Kremke 011053349-01
Kremke
The Merry Merino 220 GOTS
Size
2.5 mm
Yardage
220 m / 241 yd
Material
100% Merino
Regular price: €8.90
incl. VAT
In stock
Mayflower Premium Cassandra colour 003
Mayflower
Premium Cassandra
Yarn weight
Lace
Yardage · Ball weight
25 g · 225 m
Composition
wool
Needles
3–4 mm

€438.00 / kg

Regular price: €10.95
incl. VAT
In stock
Erika Knight British Blue Wool 25g yarn
Erika Knight
British Blue Wool 25g
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
25 g · 55 m
Composition
100% wool
Needles
4.0 mm
Regular price: €5.23
incl. VAT
In stock
Amano Yana FINE Highland Wool 200g Sale Farben yarn
Amano
Yana FINE Highland Wool 200g Sale Farben
Yardage
160 m
Material
100% Wool
Sales unit
200 g
Regular price: €28.00
incl. VAT
In stock
Erika Knight 011039139-707
Erika Knight
Wild Wool
Size
5 mm
Yardage
170 m
Material
85% Wool, 15% Rayon
Regular price: €12.90
incl. VAT
In stock
Novita Nalle colour 117 current
Novita
Nalle
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 260 m
Composition
wool
Needles
3–3.5 mm

€69.00 / kg

Regular price: €8.47
incl. VAT
In stock
Bramble & Fleece Sheepsoft DK
Bramble & Fleece
Sheepsoft DK
Yardage
225 m / 246 yd
Material
100% wool
Sales unit
100 g

€179.50 / kg

Regular price: €17.95
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn Sisu colour 1032 light grey mottled
Sandnes Garn
Sisu
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
50 g · 175 m
Composition
wool
Needles
2.5–3 mm
Regular price: From €7.35
incl. VAT
In stock
Pro Lana Silky colour 002
Pro Lana
Silky
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 200 m
Composition
silk
Needles
3–3.5 mm

€139.00 / kg

Regular price: €8.42
incl. VAT
In stock
Kremke Morning Salutation vegan FINO yarn
Kremke
Morning Salutation vegan FINO
Yarn weight
Light Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 165 m
Composition
51% lyocell (Tencel™), 49% cotton
Needles
2.5–3 mm
Regular price: €6.35
incl. VAT
In stock
Novita Wonder Wool 4-ply colour 1001 light forget me not
Novita
Wonder Wool 4-ply
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 200 m
Composition
wool
Needles
3 mm

€118.00 / kg

Regular price: €7.79
incl. VAT
In stock
Pro Lana Fjord Socks Puzzle yarn in shade 80
Pro Lana
Fjord Socks Puzzle
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
wool

€99.50 / kg

Regular price: €10.53
incl. VAT
In stock
Amano Puna Light Babyalpaka RAS yarn
Amano
Puna Light Babyalpaka RAS
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 125 m
Composition
100% alpaca
Regular price: €12.90
incl. VAT
In stock
Erika Knight Big Vintage Wool GOTS yarn
Erika Knight
Big Vintage Wool GOTS
Yarn weight
Chunky
Yardage · Ball weight
122 m / 133 yd / 100 g
Composition
100% Wool
Regular price: From €7.71
incl. VAT
In stock
Pro Lana Bobbel Cotton XXL colour 601
Pro Lana
Bobbel Cotton XXL
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
250 g · 1000 m
Composition
acrylic
Needles
2.5–3.5 mm

€63.80 / kg

Regular price: €15.95
incl. VAT
In stock
Cowgirl Blues Fluffy Mohair gradient hand-dyed yarn
Cowgirl Blues
Merino DK gradient hand dyed
Regular price: €23.50
incl. VAT
In stock
Pro Lana Chenille fine colour 101
Pro Lana
Chenille fine
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 100 m
Composition
Polyester

€54.80 / kg

Regular price: €5.62
incl. VAT
In stock
Write to us — contact form