Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Summer Yarn

Summer yarn at Hollywool.eu is a project route for lighter handmade pieces, warm-weather crochet, tops, accessories and home projects. It should help shoppers find cotton, linen, viscose, bamboo and lighter blends without forcing every product into one use case.

Use this page to compare fibre and weight first. Product pages should confirm the exact composition, meterage, ball size and care information before a project is planned.

Filter products

rowan cotton revive 199 9802246 000001 1 packshot
Rowan
Cotton Revive
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 250 m
Composition
cotton
Needles
3.75 mm
Regular price: From €7.40
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn Poppy colour 1042 grey mottled
Sandnes Garn
Poppy
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 110 m
Composition
cotton
Needles
5.5–7 mm
Regular price: From €12.60
incl. VAT
In stock
DMC Eco Vita Tape
DMC
Eco Vita Tape
Yarn weight
Super Chunky
Yardage · Ball weight
250 g · 120 m
Composition
cotton
Needles
12 mm

€43.80 / kg

Regular price: €10.95
incl. VAT
In stock
Novita Aura colour 1601 honesty
Novita
Aura
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 80 m
Composition
cotton
Needles
4–5 mm

€77.60 / kg

Regular price: €6.41
incl. VAT
In stock
Novita Viola Raita colour 8391 sunny day
Novita
Viola Raita
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
cotton
Needles
2.5–3 mm

€99.00 / kg

Regular price: €10.63
incl. VAT
In stock
schachenmayr 9801210 140 9801210 000113 113 packshot
Schachenmayr
Catania
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 125 m
Composition
cotton
Needles
2.5–3.5 mm

€65.00 / kg

Regular price: From €3.25
incl. VAT
In stock
Mayflower Casablanca Lux colour 001 elfenbein
Mayflower
Casablanca Lux
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 225 m
Composition
cotton
Needles
3.5–4 mm

€160.00 / kg

Regular price: €8.71
incl. VAT
In stock
Rowan Alpaca Sparkle colour 10020 Almond
DMC Rowan
Rowan Alpaca Sparkle
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 95 m
Composition
cotton
Needles
6 mm

€230.00 / kg

Regular price: €11.52
incl. VAT
In stock
Novita Nalle Kesä colour 1171 water lily pond
Novita
Nalle Kesä
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 274 m
Composition
cotton

€89.00 / kg

Regular price: €9.77
incl. VAT
In stock
rowan creative linen 199 9802143 000620 620 packshot
Rowan
Creative Linen
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
100 g · 200 m
Composition
cotton
Needles
4.5 mm

€131.00 / kg

Regular price: €13.10
incl. VAT
In stock
DMC Eco Vita 4
DMC
Eco Vita 4
Yarn weight
Chunky
Yardage · Ball weight
250 g · 200 m
Composition
cotton
Needles
5 mm

€45.60 / kg

Regular price: €11.40
incl. VAT
In stock
rowan tweed haze 199 9802242 000550 550 packshot
Rowan
Tweed Haze
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 120 m
Composition
cotton
Needles
6 mm

€308.00 / kg

Regular price: €15.40
incl. VAT
In stock
rowan cotton trio 199 9802248 000111 111 packshot
Rowan
Cotton Trio
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 120 m
Composition
cotton
Needles
3.25–3.5 mm

€170.00 / kg

Regular price: €9.17
incl. VAT
In stock
DMC Eco Vita 4 Metallic
DMC
Eco Vita 4 Metallic
Yarn weight
Chunky
Yardage · Ball weight
250 g · 200 m
Composition
cotton

€53.00 / kg

Regular price: €13.25
incl. VAT
In stock
myboshi Dream colour col. Bergsee
myboshi
Dream
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 95 m
Composition
cotton

€149.80 / kg

Regular price: €8.86
incl. VAT
In stock
DMC Eco Vita 4 Multico
DMC
Eco Vita 4 Multico
Yarn weight
Chunky
Yardage · Ball weight
250 g · 200 m
Composition
cotton
Needles
5 mm

€48.20 / kg

Regular price: €12.05
incl. VAT
In stock
Regia Cotton colour 02411 Helsinki color
Regia
Cotton
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 420 m
Composition
cotton
Needles
2–3 mm

€97.50 / kg

Regular price: From €9.75
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn Mandarin Naturell colour 2205 khaki
Sandnes Garn
Mandarin Naturell
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 130 m
Composition
cotton
Needles
3.5 mm
19 colours
Regular price: From €5.25
incl. VAT
Sold out
schachenmayr 9807306 140 9807306 001038 1038 packshot
Schachenmayr
Baby Smiles Easy Cotton
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 120 m
Composition
cotton
Needles
3–4 mm
17 colours

€95.00 / kg

Regular price: €4.75
incl. VAT
Sold out
schachenmayr 9807013 140 9807013 000022 22 packshot
Schachenmayr
Easy Cotton Spritz
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · ca.110 m
Composition
cotton
Needles
3–4 mm
11 colours

€99.00 / kg

Regular price: From €4.95
incl. VAT
Sold out
Mayflower Anyday Cotton 8/4 Colorbag colour 001 colorbag
Mayflower
Anyday Cotton 8/4 Colorbag
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
50 g · 170 m
Composition
cotton
Needles
3 mm
12 colours

€359.00 / kg

Regular price: €17.95
incl. VAT
Sold out
rowan cotton glace 199 0512086 000725 725 packshot
Rowan
Cotton Glacé
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 115 m
Composition
cotton
Needles
3.25 mm
19 colours
Regular price: €7.75
incl. VAT
Sold out
myboshi Denim colour col. Azure
myboshi
Denim
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 140 m
Composition
cotton
Needles
2–3 mm
6 colours
Regular price: €3.99
incl. VAT
Sold out
myboshi 50/50 colour col. Anthrazit
myboshi
50/50
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 110 m
Composition
cotton
Needles
4–5 mm
18 colours
Regular price: €5.99
incl. VAT
Sold out
Sandnes Garn Tykk Line colour 3009 orange tiger
Sandnes Garn
Tykk Line
Yarn weight
Aran
Yardage · Ball weight
50 g · 60 m
Composition
cotton
Needles
5 mm
8 colours
Regular price: €4.75
incl. VAT
Sold out
Mez Anchor Organic Cotton colour 00038 earthy brown
Mez
Anchor Organic Cotton
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 125 m
Composition
cotton
Needles
2.5–3 mm
18 colours

€100.00 / kg

Regular price: From €5.00
incl. VAT
Sold out
Schachenmayr Macramé 5 mm colour 00010 sand
Schachenmayr
Macramé 5 mm
Yarn weight
Super Chunky
Yardage · Ball weight
250 g · 40 m
Composition
cotton
Needles
5 mm
6 colours

€27.80 / kg

Regular price: €6.95
incl. VAT
Sold out
schachenmayr 9807363 140 9807363 000098 98 packshot
Schachenmayr
Cotton Jersey
Yarn weight
Chunky
Yardage · Ball weight
100 g · 74 m
Composition
cotton
Needles
7–8 mm
2 colours

€99.50 / kg

Regular price: €9.95
incl. VAT
Sold out
Regia Energy Flow Color colour 00180 Energetic
Regia
Energy Flow Color
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
100 g · 300 m
Composition
cotton
Needles
2.5–3.5 mm
10 colours

€95.00 / kg

Regular price: €9.50
incl. VAT
Sold out
schachenmayr 9807019 140 9807019 000012 12 packshot
Schachenmayr
Your Cotton
Yarn weight
Aran
Yardage · Ball weight
50 g · 70 m
Composition
cotton
Needles
4 mm
20 colours

€55.60 / kg

Regular price: From €2.50
incl. VAT
Sold out
Schachenmayr Baby Smiles Cotton Bamboo colour 01035 pink
Schachenmayr
Baby Smiles Cotton Bamboo
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
50 g · 156 m
Composition
cotton
Needles
2.5–3 mm
15 colours

€95.00 / kg

Regular price: €4.75
incl. VAT
Sold out
Mayflower Anyday Cotton 8/4 Print Colorbag colour 1 print colorbag
Mayflower
Anyday Cotton 8/4 Print Colorbag
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
50 g · 170 m
Composition
cotton
Needles
3 mm
4 colours

€439.00 / kg

Regular price: €21.95
incl. VAT
Sold out
Write to us — contact form