Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Summer Yarn

Summer yarn at Hollywool.eu is a project route for lighter handmade pieces, warm-weather crochet, tops, accessories and home projects. It should help shoppers find cotton, linen, viscose, bamboo and lighter blends without forcing every product into one use case.

Use this page to compare fibre and weight first. Product pages should confirm the exact composition, meterage, ball size and care information before a project is planned.

Filter products

Mez Anchor Cotton Wool colour 00078 pink ruby
Mez
Anchor Cotton Wool
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 115 m
Composition
cotton
Needles
3.5–4.5 mm
20 colours

€199.00 / kg

Regular price: From €9.95
incl. VAT
Sold out
Online LINIE 345 COTTON BABY ca. 180 m / col. 0002
Online
LINIE 345 COTTON BABY
Yardage
180 m
Material
100% Cotton
3 colours
Regular price: €2.95
incl. VAT
Sold out
Schachenmayr Macramé 3 mm colour 00010 sand
Schachenmayr
Macramé 3 mm
Yarn weight
Super Chunky
Yardage · Ball weight
250 g · 65 m
Composition
cotton
Needles
3 mm
12 colours

€27.80 / kg

Regular price: €6.95
incl. VAT
Sold out
Mez Anchor Crafty colour 107 cinnamon
Mez
Anchor Crafty
Yarn weight
Super Chunky
Yardage · Ball weight
250 g · 40 m
Composition
cotton
Needles
5 mm
10 colours

€28.20 / kg

Regular price: €7.05
incl. VAT
Sold out
Online LINIE 18 COTONE STRETCH colour 0019
Online
LINIE 18 COTONE STRETCH
Size
4–4.5 mm
Yardage
160 m
Material
cotton
Sales unit
50 g
4 colours

€79.00 / kg

Regular price: From €3.95
incl. VAT
Sold out
Online LINIE 547 SUMATO colour 001
Online
LINIE 547 SUMATO
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 200 m
Composition
cotton
Needles
3.5–4.5 mm
1 colour

€175.60 / kg

Regular price: €9.85
incl. VAT
Sold out
Online Malibu Color colour 001
Online
Malibu Color
Yarn weight
Chunky
Yardage · Ball weight
150 g · 135 m
Composition
cotton
1 colour

€72.20 / kg

Regular price: €11.77
incl. VAT
Sold out
Pro Lana Fleeting cotton colour 73
Pro Lana
Fleeting cotton
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 135 m
Composition
cotton
Needles
3.5–4 mm
1 colour
Regular price: €7.95
incl. VAT
Sold out
Write to us — contact form