Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

By Brand

Shop yarn by brand when you already know the maker you like, or when you want to compare lines from the same supplier. This page keeps brand browsing separate from fibre and yarn weight filters.

Filter products

Kremke The Merry Merino 70 GOTS yarn
Kremke
The Merry Merino 70 GOTS
Yarn weight
Aran
Yardage · Ball weight
50 g · 70 m
Composition
100% wool
Needles
5–6 mm
Regular price: €8.90
incl. VAT
In stock
BC Garn 011010118-01
BC Garn
Bio Balance GOTS
Size
3 mm
Yardage
225 m
Material
55% wool, 45% cotton
Regular price: €7.59
incl. VAT
In stock
Pro Lana Golden Socks Silk colour 1
Pro Lana
Golden Socks Silk
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
wool
Needles
2.5–3 mm

€119.50 / kg

Regular price: €12.04
incl. VAT
In stock
Cowgirl Blues Fluffy Mohair gradient hand-dyed yarn
Cowgirl Blues
Proper Sock gradient hand dyed
Regular price: From €22.15
incl. VAT
In stock
Lopi Plötulopi colour 1026 ash
Lopi
Plötulopi
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
100 g · 300 m
Composition
wool
Needles
4.5 mm

€82.50 / kg

Regular price: €9.33
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn Alpakka Silke colour 1042 grey mottled
Sandnes Garn
Alpakka Silke
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 200 m
Composition
Blend
Needles
3 mm

€339.00 / kg

Regular price: €16.95
incl. VAT
In stock
Novita Hehku colour 111 relaxed
Novita
Hehku
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 125 m
Composition
wool
Needles
5 mm

€190.00 / kg

Regular price: €9.77
incl. VAT
In stock
rowan alpaca cotton 199 0100002 000014 14 packshot
Rowan
Alpaca Cotton
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
25 g · 120 m
Composition
alpaca
Needles
7 mm

€292.00 / kg

Regular price: €8.52
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn Tynn Silk Mohair colour 1022 gramelert
Sandnes Garn
Tynn Silk Mohair
Yarn weight
Lace
Yardage · Ball weight
212 m / 232 yd / 25 g
Composition
wool
Needles
3–4 mm
Regular price: From €11.75
incl. VAT
In stock
Plus Wolle sock yarn 4-ply colour 06 Amethyst
Plus Wolle
sock yarn 4-ply
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 410 m
Composition
wool
Needles
2.5–3.5 mm

€70.00 / kg

Regular price: €8.33
incl. VAT
In stock
Manos del Uruguay Alegria GRANDE gradient hand-dyed yarn
Manos del Uruguay
Alegria GRANDE gradient hand-dyed
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 405 m
Composition
75% wool, 25% polyamid
Regular price: €23.50
incl. VAT
In stock
Mayflower Anyday Step By Step 3 colour 001
Mayflower
Anyday Step By Step 3
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 420 m
Composition
wool

€71.00 / kg

Regular price: €8.21
incl. VAT
In stock
Amano Riti Light Merino yarn
Amano
Riti Light Merino
Yardage
163 m / 178 yd
Material
Wool
Sales unit
50 g
Regular price: From €7.96
incl. VAT
In stock
DMC Eco Vita 4 Multicolour
DMC
Eco Vita 4 Multicolour
Yardage
200 m / 219 yd
Material
80% Cotton / 20% Polyester
Sales unit
250 g

€45.80 / kg

Regular price: €11.45
incl. VAT
In stock
Mayflower Premium Sock Wool Valley colour 001 sky blue
Mayflower
Premium Sock Wool Valley
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 420 m
Composition
wool

€127.00 / kg

Regular price: €12.70
incl. VAT
In stock
Mayflower Premium Athena colour 001 sahne
Mayflower
Premium Athena
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 140 m
Composition
wool
Needles
4 mm

€179.00 / kg

Regular price: €9.24
incl. VAT
In stock
Amano Duna Cotton Alpaka yarn
Amano
Duna Cotton Alpaka
Yardage
199 m
Material
60% Cotton, 40% Alpaca
Sales unit
50 g
Regular price: From €8.50
incl. VAT
In stock
Amano 012070064-2404
Amano
SAMI XL Peruvian Pima Cotton
Size
5 mm
Yardage
134 m
Material
100% Cotton
Regular price: €16.90
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn Atlas by PetiteKnit colour 6082 thunderstorm
Sandnes Garn
Atlas by PetiteKnit - 6082 thunderstorm
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 108 m
Composition
Wool
Needles
4 mm

€179.20 / kg

Regular price: €8.96
incl. VAT
In stock
BC Garn Alba GOTS yarn
BC Garn
Alba GOTS - 24_neu Denim
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
50 g · 160 m
Composition
100% cotton
Needles
3–3.5 mm
Regular price: €5.85
incl. VAT
In stock
Kremke Edelweiss Alpaka 6fach 50g yarn
Kremke
Edelweiss Alpaka 6fach 50g
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 125 m
Composition
65% wool, 25% polyamide, 10% alpaca
Regular price: €8.90
incl. VAT
In stock
Manos del Uruguay Fino hand-dyed yarn
Manos del Uruguay
Fino hand-dyed
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 450 m
Composition
70% wool, 30% silk
Regular price: From €27.00
incl. VAT
In stock
rowan kidsilk haze colour 199 0013000 000001 1 packshot
Rowan
Kidsilk Haze Colour
Yarn weight
Lace
Yardage · Ball weight
50 g · 420 m
Composition
silk
Needles
3–4 mm

€456.00 / kg

Regular price: €22.80
incl. VAT
In stock
rowan mohair soft 199 1000090 010200 10200 packshot
Rowan
Mohair Soft
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 125 m
Composition
wool
Needles
5.5 mm

€179.00 / kg

Regular price: €9.48
incl. VAT
In stock
Hey Mama Wolf Beara Tweed 100g yarn
Hey Mama Wolf
Beara
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 212 m
Composition
70% wool, 30% alpaca
Regular price: From €15.61
incl. VAT
In stock
Lopi Hosuband colour 0005 light grey
Lopi
Hosuband
Yarn weight
Aran
Yardage · Ball weight
100 g · 130 m
Composition
wool
Needles
4–4.5 mm

€79.50 / kg

Regular price: €9.12
incl. VAT
In stock
Cowgirl Blues Fluffy Mohair gradient hand-dyed yarn
Cowgirl Blues
Fluffy Mohair Solids hand dyed
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 200 m
Composition
78% mohair, 13% wool, 9% nylon
Regular price: From €29.16
incl. VAT
In stock
Erika Knight Gossypium Cotton TWEED yarn
Erika Knight
Gossypium cotton TWEED
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 125 m
Composition
96% cotton, 4% polyester
Needles
3–3.5 mm
Regular price: €7.22
incl. VAT
In stock
Kremke Karma Cotton recycled yarn
Kremke
Karma Cotton recycled
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 200 m
Composition
65% wool, 25% polyester, 10% nylon
Regular price: €4.61
incl. VAT
In stock
Amano Puna Babyalpaka yarn
Amano
Puna Babyalpaka
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 250 m
Composition
100% alpaca
Regular price: From €16.95
incl. VAT
In stock
Amano Inti Pima Cotton yarn
Amano
Inti Pima Cotton
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
50 g · 150 m
Composition
100% cotton
Regular price: From €13.43
incl. VAT
In stock
Pro Lana Luma colour 2
Pro Lana
Luma
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 110 m
Composition
wool

€159.00 / kg

Regular price: €8.98
incl. VAT
In stock
Write to us — contact form