Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

By Brand

Shop yarn by brand when you already know the maker you like, or when you want to compare lines from the same supplier. This page keeps brand browsing separate from fibre and yarn weight filters.

Filter products

DMC Merino Essentiel Ombre
DMC
Merino Essentiel Ombre
Size
5.5 mm
Yardage
285 m
Material
acrylic
Sales unit
150 g

€104.00 / kg

Regular price: €15.60
incl. VAT
In stock
Mayflower Amalfi colour 002 elfenbein
Mayflower
Amalfi
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 95 m
Composition
cotton
Needles
4–4.5 mm
Regular price: From €5.60
incl. VAT
In stock
Mayflower London Merino colour 030 cobalt blue
Mayflower
London Merino
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 120 m
Composition
wool
Needles
3.5–4 mm

€159.00 / kg

Regular price: €8.50
incl. VAT
In stock
Cowgirl Blues Fluffy Mohair gradient hand-dyed yarn
Cowgirl Blues
Merino Linen solid hand dyed
Regular price: From €13.76
incl. VAT
In stock
DMC 109-0000388-100600
DMC
Eco Vita K & Crochet Multicolour
Yardage
250 m / 273 yd
Material
80% Cotton / 20% Polyester
Sales unit
100 g

€93.50 / kg

Regular price: €9.35
incl. VAT
In stock
BC Garn Babyalpaca 10/2 auf 50g RAS yarn
BC Garn
Babyalpaca 10/2 auf 50g RAS
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 250 m
Composition
100% alpaca
Regular price: From €11.75
incl. VAT
In stock
Lopi Plötulopi colour 1026 ash
Lopi
Plötulopi
Yardage
300 m
Material
wool
Sales unit
2000 g

€62.50 / kg

Regular price: €125.00
incl. VAT
In stock
rowan cotton wool 199 9802238 000202 202 packshot
Rowan
Cotton Wool
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 130 m
Composition
cotton
Needles
4 mm

€265.00 / kg

Regular price: €13.25
incl. VAT
In stock
Kremke Sole Mate yarn
Kremke
Sole Mate
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 420 m
Composition
75% wool, 25% polyamide
Regular price: €8.21
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn Alpakka Folgetrad colour 1032 light grey mottled
Sandnes Garn
Alpakka Folgetrad
Yarn weight
Lace
Yardage · Ball weight
50 g · 400 m
Composition
alpaca
Regular price: From €10.80
incl. VAT
In stock
Pro Lana Basic Cotton colour 008
Pro Lana
Basic Cotton
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 125 m
Composition
cotton
Needles
3–3.5 mm

€60.40 / kg

Regular price: €5.81
incl. VAT
In stock
Pro Lana Baby Cotton Color colour 1
Pro Lana
Baby Cotton Color
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 115 m
Composition
cotton

€119.00 / kg

Regular price: €7.68
incl. VAT
In stock
rowan kidsilk haze 199 0012000 000580 580 packshot
Rowan
Kidsilk Haze
Yarn weight
Lace
Yardage · Ball weight
25 g · 210 m
Composition
mohair
Needles
3–4 mm

€550.00 / kg

Regular price: €13.75
incl. VAT
In stock
Amano 012070006-6101
Amano
Warmi Journeys Alpakawolle
Size
4 mm
Yardage
150 m
Material
70% Alpaca, 30% Wool
Regular price: €26.00
incl. VAT
In stock
Mayflower Elba colour 003 sand
Mayflower
Elba
Yarn weight
Lace
Yardage · Ball weight
25 g · 250 m
Composition
alpaca
Needles
3.5–4 mm

€290.00 / kg

Regular price: €8.24
incl. VAT
In stock
Pro Lana Chenille colour 01
Pro Lana
Chenille
Yarn weight
Aran
Yardage · Ball weight
100 g · 110 m
Composition
acrylic
Needles
4–5 mm

€49.50 / kg

Regular price: €7.05
incl. VAT
In stock
Kremke 26010001-105
Kremke
Color Crush
Size
4 mm
Yardage
180 m
Material
100% wool
Regular price: €16.90
incl. VAT
In stock
Manos del Uruguay Marla hand-dyed yarn
Manos del Uruguay
Marla hand-dyed
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 250 m
Composition
100% wool
Regular price: €28.90
incl. VAT
In stock
West Yorkshire Spinners Re:Treat Super Chunky Roving colour 1115 passion
West Yorkshire Spinners
Re: Treat Super Chunky Roving
Yarn weight
Super Chunky
Yardage · Ball weight
200 g · 120 m
Composition
wool

€79.25 / kg

Regular price: €15.85
incl. VAT
In stock
BC Garn Hamelton Tweed 1 GOTS yarn
BC Garn
Hamelton Tweed 1 GOTS
Yarn weight
Aran
Yardage · Ball weight
50 g · 100 m
Composition
90% organic wool, 10% viscose
Needles
4.5–5.5 mm
Regular price: €7.59
incl. VAT
In stock
BC Garn Semilla Melange GOTS semilla-melange-gots-generic
BC Garn
Semilla Melange GOTS
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 175 m
Composition
100% wool
Needles
3.5–4 mm
Regular price: €7.96
incl. VAT
In stock
Erika Knight 011039234-4596
Erika Knight
Pure Tweed
Size
3 mm
Material
96% cotton, 4% polyester
Regular price: €14.90
incl. VAT
In stock
rowan cotton cashmere 199 9802211 000212 212 packshot
Rowan
Cotton Cashmere
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 125 m
Composition
cotton
Needles
4 mm
Regular price: From €11.20
incl. VAT
In stock
Mayflower Alliance Fine colour 003
Mayflower
Alliance Fine
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
50 g · 160 m
Composition
cotton
Needles
3.25 mm

€65.60 / kg

Regular price: €6.00
incl. VAT
In stock
Pro Lana Baby Cotton colour 18
Pro Lana
Baby Cotton
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
50 g · 155 m
Composition
cotton
Needles
3–3.5 mm

€92.80 / kg

Regular price: €6.93
incl. VAT
In stock
Amano 012070005-6000
Amano
Warmi Alpaca Wool
Size
4 mm
Yardage
150 m
Material
70% Alpaca, 30% Merino
Regular price: €22.90
incl. VAT
In stock
Pro Lana 1-2-3 Ideen colour 007
Pro Lana
1-2-3 Ideen
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
100 g · 315 m
Composition
cotton
Needles
3–4 mm

€109.50 / kg

Regular price: €11.36
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn Kos colour 1043 grey mottled
Sandnes Garn
Kos
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
50 g · 150 m
Composition
wool
Needles
5.5 mm

€290.00 / kg

Regular price: From €12.60
incl. VAT
In stock
Novita Nalle Alpakka colour 1261 frosty night
Novita
Nalle Alpakka
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 145 m
Composition
wool
Needles
3–3.5 mm

€118.00 / kg

Regular price: €7.61
incl. VAT
In stock
rowan felted tweed colour 199 9802243 000031 31 packshot
Rowan
Felted Tweed Color
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
50 g · 175 m
Composition
wool
Needles
3.5–4 mm
Regular price: €13.80
incl. VAT
In stock
Kremke Kid Cotton yarn
Kremke
Kid Cotton
Yarn weight
Lace
Yardage · Ball weight
25 g · 210 m
Composition
65% mohair, 35% cotton
Needles
3.5–5 mm
Regular price: €9.50
incl. VAT
In stock
rowan kid classic 199 0044000 000913 913 packshot
Rowan
Kid Classic
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 140 m
Composition
wool
Needles
5–5.5 mm

€220.00 / kg

Regular price: €11.10
incl. VAT
In stock
Write to us — contact form