Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Yarn

Yarn at Hollywool.eu is the main route into the yarn catalogue. Start here when you want to browse by brand, fibre, yarn weight or project before choosing a specific line and colour.

The root page should make the catalogue easier to navigate. It should link to brand pages, weight routes, fibre routes and project routes as they become live. Product facts stay on product pages, where composition, meterage, ball size and recommended tools can be checked before buying.

Filter products

Online LINIE 15 KASCHMERIN ca. 110 m / col. 0002
Online
LINIE 15 KASCHMERIN
Yardage
110 m
Material
80% Wool, 20% Cashmere
7 colours
Regular price: €9.95
incl. VAT
Sold out
Manos del Uruguay 01027177-ap6807
Manos del Uruguay
Alegria Superpool handgefärbt
Size
2.25 mm
Material
75% Merino, 25% Nylon
4 colours
Regular price: €29.90
incl. VAT
Sold out
regia 4ply 50g 152 9801276 002080 2080 packshot
Regia
4-ply
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 210 m
Composition
wool
Needles
2–3 mm
22 colours

€105.00 / kg

Regular price: €5.25
incl. VAT
Sold out
Mayflower Anyday Diva colour 002 goldener sand
Mayflower
Anyday Diva
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 275 m
Composition
wool
Needles
2.75–3.25 mm
20 colours
Regular price: From €6.40
incl. VAT
Sold out
rowan cotton glace 199 0512086 000725 725 packshot
Rowan
Cotton Glacé
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 115 m
Composition
cotton
Needles
3.25 mm
19 colours
Regular price: €7.75
incl. VAT
Sold out
myboshi Denim colour col. Azure
myboshi
Denim
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 140 m
Composition
wool
Needles
2–3 mm
6 colours
Regular price: €3.99
incl. VAT
Sold out
Mayflower Molly Fine colour 04 flamingo red
Mayflower
Molly Fine
Yarn weight
Aran
Yardage · Ball weight
100 g · 135 m
Composition
wool
Needles
6–7 mm
10 colours

€127.00 / kg

Regular price: €12.70
incl. VAT
Sold out
myboshi 50/50 colour col. Anthrazit
myboshi
50/50
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 110 m
Composition
wool
Needles
4–5 mm
18 colours
Regular price: €5.99
incl. VAT
Sold out
Sandnes Garn Tykk Line colour 3009 orange tiger
Sandnes Garn
Tykk Line
Yarn weight
Aran
Yardage · Ball weight
50 g · 60 m
Composition
53% cotton, 33% viscose, 14% linen
Needles
5 mm
8 colours
Regular price: €4.75
incl. VAT
Sold out
DMC Knitty 10
DMC
Knitty 10
Size
9–10 mm
Yardage
82 m
Material
100% acrylic
Sales unit
100 g
32 colours

€33.20 / kg

Regular price: €6.02
incl. VAT
Sold out
regia premium silk color parent 00032 packshot
Regia
4-ply PREMIUM Silk Color
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
wool
Needles
2–3 mm
9 colours

€159.50 / kg

Regular price: €15.95
incl. VAT
Sold out
DMC 109-0008155-000400
DMC
Brio XL
Yardage
155 m / 170 yd
Material
80% Acrylic / 20% Wool
Sales unit
100 g
13 colours

€61.50 / kg

Regular price: €7.53
incl. VAT
Sold out
schachenmayr 9807590 140 9807590 008028 8028 packshot
Schachenmayr
Bravo Quick & Easy
Yarn weight
Aran
Yardage · Ball weight
100 g · 165 m
Composition
acrylic
Needles
5–6 mm
18 colours

€35.00 / kg

Regular price: €3.50
incl. VAT
Sold out
Mez Anchor Organic Cotton colour 00038 earthy brown
Mez
Anchor Organic Cotton
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 125 m
Composition
cotton
Needles
2.5–3 mm
18 colours

€100.00 / kg

Regular price: From €5.00
incl. VAT
Sold out
Schachenmayr Macramé 5 mm colour 00010 sand
Schachenmayr
Macramé 5 mm
Yarn weight
Super Chunky
Yardage · Ball weight
250 g · 40 m
Composition
cotton
Needles
5 mm
6 colours

€27.80 / kg

Regular price: €6.95
incl. VAT
Sold out
schachenmayr 9807363 140 9807363 000098 98 packshot
Schachenmayr
Cotton Jersey
Yarn weight
Chunky
Yardage · Ball weight
100 g · 74 m
Composition
cotton
Needles
7–8 mm
2 colours

€99.50 / kg

Regular price: €9.95
incl. VAT
Sold out
DMC Brio colour Option 1
DMC
Brio
Yardage
345 m / 377 yd
Material
80% Acrylic / 20% Wool
Sales unit
100 g
25 colours

€63.50 / kg

Regular price: €7.63
incl. VAT
Sold out
schachenmayr 9807551 140 9807551 000005 5 packshot
Schachenmayr
Merino Extrafine 170
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
50 g · 170 m
Composition
wool
Needles
3–3.5 mm
19 colours

€130.00 / kg

Regular price: €6.50
incl. VAT
Sold out
Regia Energy Flow Color colour 00180 Energetic
Regia
Energy Flow Color
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
100 g · 300 m
Composition
wool
Needles
2.5–3.5 mm
10 colours

€95.00 / kg

Regular price: €9.50
incl. VAT
Sold out
schachenmayr 9807019 140 9807019 000012 12 packshot
Schachenmayr
Your Cotton
Yarn weight
Aran
Yardage · Ball weight
50 g · 70 m
Composition
cotton
Needles
4 mm
20 colours

€55.60 / kg

Regular price: From €2.50
incl. VAT
Sold out
regia premium silk parent 00065 packshot
Regia
4-ply PREMIUM Silk
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
wool
Needles
2–3 mm
19 colours

€155.00 / kg

Regular price: €15.50
incl. VAT
Sold out
schachenmayr 9807560 140 9807560 001001 1001 packshot
Schachenmayr
Baby Smiles Lenja Soft
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
25 g · 85 m
Composition
Polyester
Needles
4 mm
10 colours

€94.00 / kg

Regular price: From €2.35
incl. VAT
Sold out
Online LINIE 5 CORAFINO ca. 175 m / col. 071
Online
LINIE 5 CORAFINO
Yardage
175 m
Material
60% Merino, 40% Microfiber
3 colours
Regular price: From €4.50
incl. VAT
Sold out
West Yorkshire Spinners Fleece Jacob Aran colour 006 medium grey
West Yorkshire Spinners
Fleece Jacob Aran
Yarn weight
Aran
Yardage · Ball weight
100 g · 166 m
Composition
wool
Needles
5 mm
4 colours

€84.50 / kg

Regular price: €9.17
incl. VAT
Sold out
Schachenmayr Baby Smiles Cotton Bamboo colour 01035 pink
Schachenmayr
Baby Smiles Cotton Bamboo
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
50 g · 156 m
Composition
cotton
Needles
2.5–3 mm
15 colours

€95.00 / kg

Regular price: €4.75
incl. VAT
Sold out
Mayflower Anyday Cotton 8/4 Print Colorbag colour 1 print colorbag
Mayflower
Anyday Cotton 8/4 Print Colorbag
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
50 g · 170 m
Composition
cotton
Needles
3 mm
4 colours

€439.00 / kg

Regular price: €21.95
incl. VAT
Sold out
schachenmayr 9807015 140 9807015 000004 4 packshot
Schachenmayr
Classic Mix
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 120 m
Composition
wool
Needles
3.5–4 mm
20 colours

€79.00 / kg

Regular price: From €3.95
incl. VAT
Sold out
regia 8ply uni 152 9801292 001048 1048 packshot
Regia
8-ply Uni
Yarn weight
Chunky
Yardage · Ball weight
150 g · 300 m
Composition
wool
Needles
3.5–3.75 mm
13 colours

€79.67 / kg

Regular price: €11.95
incl. VAT
Sold out
DMC Happy Chenille colour Option 9
DMC
Happy Chenille
Yardage
38 m / 42 yd
Material
100% Polyester
Sales unit
15 g
25 colours

€120.00 / kg

Regular price: €5.14
incl. VAT
Sold out
Online LINIE 3 SUPERSOCKE 100 ca. 420 m / col. 0023
Online
LINIE 3 SUPERSOCKE 100
Yardage
420 m
Material
75% Wool, 25% Nylon
8 colours
Regular price: €7.50
incl. VAT
Sold out
Regia 4-ply PREMIUM Cashmere colour 00020 sandshell
Regia
4-ply PREMIUM Cashmere
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
wool
16 colours

€155.00 / kg

Regular price: €15.50
incl. VAT
Sold out
schachenmayr 9814876 140 9814876 001001 1001 packshot
Schachenmayr
Baby Smiles Suavel
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 366 m
Composition
acrylic
Needles
2.5 mm
12 colours

€95.00 / kg

Regular price: €4.75
incl. VAT
Sold out
Write to us — contact form