Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Yarn

Yarn at Hollywool.eu is the main route into the yarn catalogue. Start here when you want to browse by brand, fibre, yarn weight or project before choosing a specific line and colour.

The root page should make the catalogue easier to navigate. It should link to brand pages, weight routes, fibre routes and project routes as they become live. Product facts stay on product pages, where composition, meterage, ball size and recommended tools can be checked before buying.

Filter products

schachenmayr 9807020 140 9807020 000005 5 packshot
Schachenmayr
Dorita 10
Yardage
530 m
Material
100% Cotton
Sales unit
100 g
15 colours

€59.50 / kg

Regular price: €5.95
incl. VAT
Sold out
regia premium merino yak 152 9801630 007524 7524 packshot
Regia
4-ply PREMIUM Merino Yak
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
wool
Needles
2–3 mm
15 colours

€155.00 / kg

Regular price: €15.50
incl. VAT
Sold out
West Yorkshire Spinners Bo Peep 4ply colour 011 tooth fairy
West Yorkshire Spinners
Bo Peep 4ply
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 200 m
Composition
wool
Needles
3.25 mm
4 colours

€95.00 / kg

Regular price: €6.99
incl. VAT
Sold out
Mez Anchor Cotton Wool colour 00078 pink ruby
Mez
Anchor Cotton Wool
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 115 m
Composition
wool
Needles
3.5–4.5 mm
20 colours

€199.00 / kg

Regular price: From €9.95
incl. VAT
Sold out
DMC Revelation colour Option 1
DMC
Revelation
Yardage
520 m / 569 yd
Material
80% Acrylic / 20% Wool
Sales unit
150 g
17 colours

€73.00 / kg

Regular price: €10.95
incl. VAT
Sold out
regia 6ply 50g parent 00033 packshot
Regia
6-ply
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 125 m
Composition
75% wool, 25% polyamide
Needles
3–4 mm
12 colours

€105.00 / kg

Regular price: €5.25
incl. VAT
Sold out
Amano 012070025-3400
Amano
QORI
12 colours
Regular price: €8.50
incl. VAT
Sold out
rowan felted tweed aran 199 9802116 000719 719 packshot
Rowan
Felted Tweed Aran
Yarn weight
Aran
Yardage · Ball weight
50 g · 87 m
Composition
wool
Needles
5 mm
7 colours

€222.00 / kg

Regular price: €11.15
incl. VAT
Sold out
schachenmayr 9807592 140 9807592 000001 1 packshot
Schachenmayr
Luxury Velvet
Yarn weight
Chunky
Yardage · Ball weight
100 g · 75 m
Composition
Polyester
Needles
6 mm
14 colours

€72.50 / kg

Regular price: €7.25
incl. VAT
Sold out
Online LINIE 359 FANO ca. 240 m / col. 139
Online
LINIE 359 FANO
Yardage
240 m
Material
53% Wool, 47% Acrylic
3 colours
Regular price: From €13.95
incl. VAT
Sold out
DMC Angel
DMC
Angel
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 95 m
Composition
wool
Needles
4 mm
21 colours

€95.00 / kg

Regular price: €6.83
incl. VAT
Sold out
schachenmayr 9807589 140 9801589 008222 8222 packshot
Schachenmayr
Bravo Softy
Size
4 mm
Yardage
140 m
Material
100% polyacrylic
Sales unit
50 g
7 colours

€45.00 / kg

Regular price: €2.25
incl. VAT
Sold out
schachenmayr 9812942 140 9812942 000011 11 packshot
Schachenmayr
Wash+Filz-it! felting wool uni
Yarn weight
Chunky
Yardage · Ball weight
50 g · 50 m
Composition
wool
Needles
8–9 mm
18 colours

€79.00 / kg

Regular price: €3.95
incl. VAT
Sold out
Online LINIE 345 COTTON BABY ca. 180 m / col. 0002
Online
LINIE 345 COTTON BABY
Yardage
180 m
Material
100% Cotton
3 colours
Regular price: €2.95
incl. VAT
Sold out
Online LINIE 231 FILZWOLLE COLOR ca. 50 m / col. 0101
Online
LINIE 231 FILZWOLLE COLOR
Yardage
50 m
Material
100% Wool
1 colour
Regular price: €3.50
incl. VAT
Sold out
regia 4ply color 50g 152 9801281 001139 1139 packshot
Regia
4-ply Color
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 210 m
Composition
75% wool, 25% polyamide
Needles
2–3 mm
6 colours

€110.00 / kg

Regular price: €5.50
incl. VAT
Sold out
West Yorkshire Spinners Signature 4ply - Country Birds & Christmas colour 886 holly berry
West Yorkshire Spinners
Signature 4ply – Country Birds & Christmas
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
wool
Needles
3.25 mm
2 colours

€110.00 / kg

Regular price: €11.08
incl. VAT
Sold out
Online LINIE 469 Charming ca. 100 m / col. 0006
Online
LINIE 469 Charming
Yardage
100 m
Material
100% Polyester
2 colours

€57.50 / kg

Regular price: €7.70
incl. VAT
Sold out
Schachenmayr Macramé 3 mm colour 00010 sand
Schachenmayr
Macramé 3 mm
Yarn weight
Super Chunky
Yardage · Ball weight
250 g · 65 m
Composition
Polyester
Needles
3 mm
12 colours

€27.80 / kg

Regular price: €6.95
incl. VAT
Sold out
Amano Apu Imperial Alpaka 25g Sale Farben yarn
Amano
Apu Imperial Alpaka 25g Sale Farben
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
25 g · 100 m
Composition
100% alpaca
1 colour
Regular price: €13.60
incl. VAT
Sold out
Mez Anchor Crafty colour 107 cinnamon
Mez
Anchor Crafty
Yarn weight
Super Chunky
Yardage · Ball weight
250 g · 40 m
Composition
Polyester
Needles
5 mm
10 colours

€28.20 / kg

Regular price: €7.05
incl. VAT
Sold out
Online LINIE 165 SANDY DESIGN COLOR ca. 240 m / col. 367
Online
LINIE 165 SANDY DESIGN COLOR
Yardage
240 m
Material
100% Cotton
1 colour
Regular price: €5.95
incl. VAT
Sold out
Online LINIE 546 LUNOVA ca. 130 m / col. 001
Online
LINIE 546 LUNOVA
Yardage
130 m
7 options
Regular price: From €2.50
incl. VAT
Sold out
myboshi Halo ca. 200 m / col. Soft Sand
myboshi
Halo
Yarn weight
Lace
Yardage · Ball weight
25 g · 200 m
Composition
45% Acrylic / 40% polyamidee / 15% Mohair
1 colour

€159.60 / kg

Regular price: €6.20
incl. VAT
Sold out
Online crochet thread Stärke 20 25 g colour 0001 Gold
Online
crochet thread size 20 25 g
Yardage
240 m
2 options
Regular price: €4.95
incl. VAT
Sold out
West Yorkshire Spinners 227-0000111-001296
West Yorkshire Spinners
ColourLab Twist
Yardage
225 m / 246 yd
Material
100% wool
Sales unit
100 g
4 colours

€89.90 / kg

Regular price: €9.48
incl. VAT
Sold out
Online crochet thread Stärke 15 50 g colour 0003
Online
crochet thread size 15 50 g
Yardage
333 m
Material
100% Cotton
Sales unit
50 g
2 colours
Regular price: €3.75
incl. VAT
Sold out
Online LINIE 18 COTONE STRETCH colour 0019
Online
LINIE 18 COTONE STRETCH
Size
4–4.5 mm
Yardage
160 m
Material
polyamide
Sales unit
50 g
4 colours

€79.00 / kg

Regular price: From €3.95
incl. VAT
Sold out
Novita Hygge Wool colour 109 tide
Novita
Hygge Wool
Yarn weight
Chunky
Yardage · Ball weight
100 g · 60 m
Composition
wool
Needles
2.25 mm
6 colours
Regular price: From €7.50
incl. VAT
Sold out
Kremke ILLAPU Wolle mit Lurex ungefärbt yarn
Kremke
ILLAPU Yarn with Lurex - undyed
Sales unit
100 g
1 colour
Regular price: €11.75
incl. VAT
Sold out
Regia 6-ply Color colour 02787 voss color
Regia
6-ply Color
Size
3–4 mm
Yardage
375 m
Material
75% wool, 25% polyamide
Sales unit
150 g
8 colours

€93.00 / kg

Regular price: €13.95
incl. VAT
Sold out
Online LINIE 541 ELARA ca. 160 m / col. 001
Online
LINIE 541 ELARA
Yardage
160 m
Material
59% Cotton, 28% Acrylic, 10% Nylon, 3% Metallic
1 colour

€89.40 / kg

Regular price: €6.82
incl. VAT
Sold out
Write to us — contact form