Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Weight

Choose yarn by weight when stitch definition, fabric thickness and pattern gauge matter. Start with the weight group, then use fibre, brand, needle size and gauge filters to narrow the result.

Filter products

West Yorkshire Spinners Pure DK colour 1073 ginger
West Yorkshire Spinners
Pure DK
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 112 m
Composition
wool
Needles
4 mm

€159.80 / kg

Regular price: €8.88
incl. VAT
In stock
Mayflower Taormina colour 003 aprikose/pink/curry/eucalyptus
Mayflower
Taormina
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
200 g · 700 m
Composition
alpaca

€184.75 / kg

Regular price: €36.95
incl. VAT
In stock
Lopi Léttlopi colour 0053 acorn
Lopi
Léttlopi
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 100 m
Composition
wool
Needles
4–5 mm

€90.00 / kg

Regular price: €6.99
incl. VAT
In stock
West Yorkshire Spinners Bo Peep DK colour 011 tooth fairy
West Yorkshire Spinners
Bo Peep DK
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 112 m
Composition
wool
Needles
4 mm
Regular price: €6.99
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn Borstet Alpakka colour 1042 grey mottled
Sandnes Garn
Borstet Alpakka
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 110 m
Composition
alpaca
Needles
6–7 mm
Regular price: From €12.90
incl. VAT
In stock
Symfonie Yarns Viva Color colour 1001 Riverbank
Symfonie Yarns
Viva Color
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 220 m
Composition
wool
Needles
3–4 mm

€199.90 / kg

Regular price: €19.99
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn Primo Tynn Silk Mohair colour 1022 gramelert
Sandnes Garn
Primo Tynn Silk Mohair
Yarn weight
Lace
Yardage · Ball weight
212 m / 232 yd / 25 g
Composition
Blend
Needles
3–5 mm

€560.00 / kg

Regular price: €14.00
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn Tynn Merinoull colour 1042 grey mottled
Sandnes Garn
Tynn Merinoull
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
50 g · 175 m
Composition
wool
Needles
3 mm

€190.00 / kg

Regular price: From €9.38
incl. VAT
In stock
Symfonie Yarns Bella Color colour 4004 Cafe Rose
Symfonie Yarns
Bella Color
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
100 g · 165m
Composition
wool
Needles
4–5 mm

€199.90 / kg

Regular price: €19.99
incl. VAT
In stock
Symfonie Yarns Terra Color colour 2007 Cafe Rose
Symfonie Yarns
Terra Color
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
wool
Needles
4.5–5.5 mm

€179.90 / kg

Regular price: €17.99
incl. VAT
In stock
Mayflower Birmingham colour 001 elfenbein
Mayflower
Birmingham
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 215 m
Composition
wool
Needles
2.5–3.5 mm

€150.00 / kg

Regular price: €8.40
incl. VAT
In stock
Mayflower Easy Care colour 003 wüsten-salbei
Mayflower
Easy Care
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
50 g · 185 m
Composition
wool
Needles
3–3.5 mm

€145.00 / kg

Regular price: €8.21
incl. VAT
In stock
Mayflower Premium Sock Wool Mountain colour 001 kaukasus
Mayflower
Premium Sock Wool Mountain
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 420 m
Composition
wool
Needles
2.5–3 mm

€127.00 / kg

Regular price: €12.70
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn Double Sunday colour 1042 grey mottled
Sandnes Garn
Double Sunday
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 108 m
Composition
wool
Needles
3.5–4 mm
Regular price: From €9.45
incl. VAT
In stock
Symfonie Yarns Bella colour 04001 col. 4001 Jasmine
Symfonie Yarns
Bella
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
100 g · 165m
Composition
wool
Needles
4–5 mm

€199.90 / kg

Regular price: From €18.41
incl. VAT
In stock
Novita Viola Metsäretki colour 8291 autumn forest
Novita
Viola Metsäretki
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
wool
Needles
2.5–3 mm

€99.00 / kg

Regular price: €10.63
incl. VAT
In stock
rowan four seasons alpha 199 9803000 000001 1 packshot
Rowan
Four Seasons
Yarn weight
Aran
Yardage · Ball weight
50 g · 75 m
Composition
acrylic
Needles
4.5–5.5 mm

€114.00 / kg

Regular price: €7.56
incl. VAT
In stock
West Yorkshire Spinners Elements DK colour 1099 golden sands
West Yorkshire Spinners
Elements DK
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 112 m
Composition
wool
Needles
4 mm

€100.00 / kg

Regular price: €7.15
incl. VAT
In stock
rowan colourmix 199 1000080 010100 10100 packshot
Rowan
Colourmix
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 100 m
Composition
wool
Needles
5 mm

€199.00 / kg

Regular price: €10.27
incl. VAT
In stock
Novita Edith colour 1121 down
Novita
Edith
Yarn weight
Lace
Yardage · Ball weight
25 g · 225 m
Composition
70% mohair, 30% silk
Needles
3.5 mm

€480.00 / kg

Regular price: €12.00
incl. VAT
In stock
DMC Merino 3
DMC
Merino 3
Size
3 mm
Yardage
200 m
Material
wool
Sales unit
50 g

€82.00 / kg

Regular price: €6.46
incl. VAT
In stock
DMC Merino Essentiel Ombre
DMC
Merino Essentiel Ombre
Size
5.5 mm
Yardage
285 m
Material
acrylic
Sales unit
150 g

€104.00 / kg

Regular price: €15.60
incl. VAT
In stock
Mayflower Amalfi colour 002 elfenbein
Mayflower
Amalfi
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 95 m
Composition
cotton
Needles
4–4.5 mm
Regular price: From €5.60
incl. VAT
In stock
Mayflower London Merino colour 030 cobalt blue
Mayflower
London Merino
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 120 m
Composition
wool
Needles
3.5–4 mm

€159.00 / kg

Regular price: €8.50
incl. VAT
In stock
rowan cotton wool 199 9802238 000202 202 packshot
Rowan
Cotton Wool
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 130 m
Composition
wool
Needles
4 mm

€265.00 / kg

Regular price: €13.25
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn Alpakka Folgetrad colour 1032 light grey mottled
Sandnes Garn
Alpakka Folgetrad
Yarn weight
Lace
Yardage · Ball weight
50 g · 400 m
Composition
alpaca
Regular price: From €10.80
incl. VAT
In stock
rowan kidsilk haze 199 0012000 000580 580 packshot
Rowan
Kidsilk Haze
Yarn weight
Lace
Yardage · Ball weight
25 g · 210 m
Composition
70% mohair, 30% silk
Needles
3–4 mm

€550.00 / kg

Regular price: €13.75
incl. VAT
In stock
Mayflower Elba colour 003 sand
Mayflower
Elba
Yarn weight
Lace
Yardage · Ball weight
25 g · 250 m
Composition
alpaca
Needles
3.5–4 mm

€290.00 / kg

Regular price: €8.24
incl. VAT
In stock
West Yorkshire Spinners Re:Treat Super Chunky Roving colour 1115 passion
West Yorkshire Spinners
Re: Treat Super Chunky Roving
Yarn weight
Super Chunky
Yardage · Ball weight
200 g · 120 m
Composition
wool

€79.25 / kg

Regular price: €15.85
incl. VAT
In stock
rowan cotton cashmere 199 9802211 000212 212 packshot
Rowan
Cotton Cashmere
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 125 m
Composition
cotton
Needles
4 mm
Regular price: From €11.20
incl. VAT
In stock
Mayflower Alliance Fine colour 003
Mayflower
Alliance Fine
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
50 g · 160 m
Composition
acrylic
Needles
3.25 mm

€65.60 / kg

Regular price: €6.00
incl. VAT
In stock
Sandnes Garn Kos colour 1043 grey mottled
Sandnes Garn
Kos
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
50 g · 150 m
Composition
wool
Needles
5.5 mm

€290.00 / kg

Regular price: From €12.60
incl. VAT
In stock
Write to us — contact form