Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Popular

Find yarn through common project and shopping paths, such as baby yarn, sock yarn and colourwork choices. Use this page as a shortcut, then check each product page for exact fibre, meterage and care facts.

Filter products

regia 6ply 150g 152 9801275 001047 1047 packshot
Regia
6-ply
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
150 g · 375 m
Composition
wool
Needles
3–4 mm
16 colours

€79.67 / kg

Regular price: €11.95
incl. VAT
Sold out
schachenmayr 9807306 140 9807306 001038 1038 packshot
Schachenmayr
Baby Smiles Easy Cotton
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 120 m
Composition
acrylic
Needles
3–4 mm
17 colours

€95.00 / kg

Regular price: €4.75
incl. VAT
Sold out
schachenmayr 9807554 140 9807554 000226 226 packshot
Schachenmayr
Merino Extrafine 85
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 85 m
Composition
wool
Needles
4.5–5.5 mm
14 colours

€130.00 / kg

Regular price: €6.50
incl. VAT
Sold out
Regia 4-ply Color colour 01246 supernova color
Regia
4-ply Color
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 420 m
Composition
wool
Needles
2–3 mm
46 colours

€85.00 / kg

Regular price: From €8.50
incl. VAT
Sold out
schachenmayr 9807013 140 9807013 000022 22 packshot
Schachenmayr
Easy Cotton Spritz
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · ca.110 m
Composition
acrylic
Needles
3–4 mm
11 colours

€99.00 / kg

Regular price: From €4.95
incl. VAT
Sold out
West Yorkshire Spinners Signature 4Ply - Christmas colour 989 candy cane
West Yorkshire Spinners
Signature 4Ply – Christmas
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
wool
Needles
3.25 mm
2 colours

€110.00 / kg

Regular price: €11.08
incl. VAT
Sold out
Mayflower Anyday Cotton 8/4 Colorbag colour 001 colorbag
Mayflower
Anyday Cotton 8/4 Colorbag
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
50 g · 170 m
Composition
cotton
Needles
3 mm
12 colours

€359.00 / kg

Regular price: €17.95
incl. VAT
Sold out
Regia 4-ply for Hand-Dye colour 01992 natural
Regia
4-ply for Hand-Dye
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 420 m
Composition
wool
Needles
2–3 mm
1 colour

€62.50 / kg

Regular price: €6.25
incl. VAT
Sold out
regia 4ply 50g 152 9801276 002080 2080 packshot
Regia
4-ply
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 210 m
Composition
wool
Needles
3–4 mm
22 colours

€105.00 / kg

Regular price: €5.25
incl. VAT
Sold out
rowan cotton glace 199 0512086 000725 725 packshot
Rowan
Cotton Glacé
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 115 m
Composition
cotton
Needles
3.25 mm
19 colours
Regular price: €7.75
incl. VAT
Sold out
myboshi Denim colour col. Azure
myboshi
Denim
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 140 m
Composition
wool
Needles
2–3 mm
6 colours
Regular price: €3.99
incl. VAT
Sold out
Mayflower Molly Fine colour 04 flamingo red
Mayflower
Molly Fine
Yarn weight
Aran
Yardage · Ball weight
100 g · 135 m
Composition
wool
Needles
6–7 mm
10 colours

€127.00 / kg

Regular price: €12.70
incl. VAT
Sold out
myboshi 50/50 colour col. Anthrazit
myboshi
50/50
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 110 m
Composition
wool
Needles
4–5 mm
18 colours
Regular price: €5.99
incl. VAT
Sold out
Sandnes Garn Tykk Line colour 3009 orange tiger
Sandnes Garn
Tykk Line
Yarn weight
Aran
Yardage · Ball weight
50 g · 60 m
Composition
cotton
Needles
5 mm
8 colours
Regular price: €4.75
incl. VAT
Sold out
DMC Knitty 10
DMC
Knitty 10
Size
9–10 mm
Yardage
82 m
Material
100% acrylic
Sales unit
100 g
32 colours

€33.20 / kg

Regular price: €6.02
incl. VAT
Sold out
regia premium silk color parent 00032 packshot
Regia
4-ply PREMIUM Silk Color
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
wool
Needles
2–3 mm
9 colours

€159.50 / kg

Regular price: €15.95
incl. VAT
Sold out
Mez Anchor Organic Cotton colour 00038 earthy brown
Mez
Anchor Organic Cotton
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 125 m
Composition
cotton
Needles
2.5–3 mm
18 colours

€100.00 / kg

Regular price: From €5.00
incl. VAT
Sold out
Schachenmayr Macramé 5 mm colour 00010 sand
Schachenmayr
Macramé 5 mm
Yarn weight
Super Chunky
Yardage · Ball weight
250 g · 40 m
Composition
cotton
Needles
5 mm
6 colours

€27.80 / kg

Regular price: €6.95
incl. VAT
Sold out
schachenmayr 9807363 140 9807363 000098 98 packshot
Schachenmayr
Cotton Jersey
Yarn weight
Chunky
Yardage · Ball weight
100 g · 74 m
Composition
cotton
Needles
7–8 mm
2 colours

€99.50 / kg

Regular price: €9.95
incl. VAT
Sold out
Regia Energy Flow Color colour 00180 Energetic
Regia
Energy Flow Color
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
100 g · 300 m
Composition
wool
Needles
2.5–3.5 mm
10 colours

€95.00 / kg

Regular price: €9.50
incl. VAT
Sold out
schachenmayr 9807019 140 9807019 000012 12 packshot
Schachenmayr
Your Cotton
Yarn weight
Aran
Yardage · Ball weight
50 g · 70 m
Composition
cotton
Needles
4 mm
20 colours

€55.60 / kg

Regular price: From €2.50
incl. VAT
Sold out
regia premium silk parent 00065 packshot
Regia
4-ply PREMIUM Silk
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
wool
Needles
2–3 mm
19 colours

€155.00 / kg

Regular price: €15.50
incl. VAT
Sold out
schachenmayr 9807560 140 9807560 001001 1001 packshot
Schachenmayr
Baby Smiles Lenja Soft
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
25 g · 85 m
Composition
Polyester
Needles
4 mm
10 colours

€94.00 / kg

Regular price: From €2.35
incl. VAT
Sold out
West Yorkshire Spinners Fleece Jacob Aran colour 006 medium grey
West Yorkshire Spinners
Fleece Jacob Aran
Yarn weight
Aran
Yardage · Ball weight
100 g · 166 m
Composition
wool
Needles
5 mm
4 colours

€84.50 / kg

Regular price: €9.17
incl. VAT
Sold out
Schachenmayr Baby Smiles Cotton Bamboo colour 01035 pink
Schachenmayr
Baby Smiles Cotton Bamboo
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
50 g · 156 m
Composition
cotton
Needles
2.5–3 mm
15 colours

€95.00 / kg

Regular price: €4.75
incl. VAT
Sold out
Mayflower Anyday Cotton 8/4 Print Colorbag colour 1 print colorbag
Mayflower
Anyday Cotton 8/4 Print Colorbag
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
50 g · 170 m
Composition
cotton
Needles
3 mm
4 colours

€439.00 / kg

Regular price: €21.95
incl. VAT
Sold out
schachenmayr 9807015 140 9807015 000004 4 packshot
Schachenmayr
Classic Mix
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 120 m
Composition
wool
Needles
3.5–4 mm
20 colours

€79.00 / kg

Regular price: From €3.95
incl. VAT
Sold out
regia 8ply uni 152 9801292 001048 1048 packshot
Regia
8-ply Uni
Yarn weight
Chunky
Yardage · Ball weight
150 g · 300 m
Composition
wool
Needles
3.5–3.75 mm
13 colours

€79.67 / kg

Regular price: €11.95
incl. VAT
Sold out
Online LINIE 3 SUPERSOCKE 100 ca. 420 m / col. 0023
Online
LINIE 3 SUPERSOCKE 100
Yardage
420 m
Material
75% Wool, 25% Nylon
8 colours
Regular price: €7.50
incl. VAT
Sold out
Regia 4-ply PREMIUM Cashmere colour 00020 sandshell
Regia
4-ply PREMIUM Cashmere
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
wool
16 colours

€155.00 / kg

Regular price: €15.50
incl. VAT
Sold out
schachenmayr 9814876 140 9814876 001001 1001 packshot
Schachenmayr
Baby Smiles Suavel
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 366 m
Composition
acrylic
Needles
2.5 mm
12 colours

€95.00 / kg

Regular price: €4.75
incl. VAT
Sold out
regia premium merino yak 152 9801630 007524 7524 packshot
Regia
4-ply PREMIUM Merino Yak
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
wool
Needles
2–3 mm
15 colours

€155.00 / kg

Regular price: €15.50
incl. VAT
Sold out
Write to us — contact form