Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Pro Lana

Pro Lana yarn at Hollywool.eu is one of the largest brand routes in the yarn catalogue. Use it for sock yarn, baby cotton, merino, alpaca, chenille and seasonal Pro Lana lines before choosing an exact product.

The page should make browsing easier: brand first, then fibre, weight, colour and project need. Product pages remain the source for composition, ball size, meterage and needle recommendations.

Filter products

Pro Lana Wash-filz colori 100 colour 701
Pro Lana
Wash-filz colori 100
Yarn weight
Chunky
Yardage · Ball weight
100 g · 100 m
Composition
wool
Regular price: From €6.95
incl. VAT
In stock
Pro Lana Vision Color colour 81
Pro Lana
Vision Color
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 100 m
Composition
alpaca

€159.00 / kg

Regular price: €8.92
incl. VAT
In stock
Pro Lana Silky colour 002
Pro Lana
Silky
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 200 m
Composition
silk
Needles
3–3.5 mm

€139.00 / kg

Regular price: €8.42
incl. VAT
In stock
Pro Lana Fjord Socks Puzzle yarn in shade 80
Pro Lana
Fjord Socks Puzzle
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
wool

€99.50 / kg

Regular price: €10.53
incl. VAT
In stock
Pro Lana Bobbel Cotton XXL colour 601
Pro Lana
Bobbel Cotton XXL
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
250 g · 1000 m
Composition
cotton
Needles
2.5–3.5 mm

€63.80 / kg

Regular price: €15.95
incl. VAT
In stock
Pro Lana Chenille fine colour 101
Pro Lana
Chenille fine
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 100 m
Composition
Polyester

€54.80 / kg

Regular price: €5.62
incl. VAT
In stock
Pro Lana Diamant colour 80 turquoise
Pro Lana
Diamant
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
150 g · 525 m
Composition
wool
Needles
3.5–4.5 mm
Regular price: €13.04
incl. VAT
In stock
Pro Lana Golden Socks uni 6 ply colour 6402
Pro Lana
Golden Socks uni 6 ply
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
150 g · 390 m
Composition
wool

€66.33 / kg

Regular price: €10.49
incl. VAT
In stock
Pro Lana Bergwelt 4-ply colour 806.07
Pro Lana
Bergwelt 4-ply
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 420 m
Composition
wool
Needles
3–3.5 mm

€75.00 / kg

Regular price: €8.55
incl. VAT
In stock
Pro Lana Piuma Alpaka colour 2
Pro Lana
Piuma Alpaka
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 250 m
Composition
alpaca

€199.50 / kg

Regular price: €19.95
incl. VAT
In stock
Pro Lana Charity colour 004
Pro Lana
Charity
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 100 m
Composition
wool

€139.00 / kg

Regular price: €8.61
incl. VAT
In stock
Pro Lana reinforcing thread colour 17
Pro Lana
reinforcing thread
Yardage
41 m
Material
75% wool, 25% polyamide

€308.00 / kg

Regular price: €4.79
incl. VAT
In stock
Pro Lana Merino Pur 85 Retro colour 1110
Pro Lana
Merino Pur 85 Retro
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 85 m
Composition
wool

€119.00 / kg

Regular price: €7.80
incl. VAT
In stock
Pro Lana Baby Micro colour 30
Pro Lana
Baby Micro
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
50 g · 155 m
Composition
polyamide
Needles
3.5–4.5 mm

€80.40 / kg

Regular price: €6.51
incl. VAT
In stock
Pro Lana Merino Pur 125 colour 06
Pro Lana
Merino Pur 125
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 125 m
Composition
wool
Needles
3.5–4 mm

€119.00 / kg

Regular price: €7.80
incl. VAT
In stock
Pro Lana Fantasia colour 180 apricot/grey
Pro Lana
Fantasia
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 120 m
Composition
wool

€139.00 / kg

Regular price: €8.30
incl. VAT
In stock
Pro Lana Fjord colour 081 brown color
Pro Lana
Fjord
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
100 g · 350 m
Composition
wool

€119.50 / kg

Regular price: €12.20
incl. VAT
In stock
Pro Lana Leder Look Glitter colour 08
Pro Lana
Leder Look Glitter
Yarn weight
Super Chunky
Yardage · Ball weight
200 g · 80 m
Composition
Polyester

€74.75 / kg

Regular price: €14.95
incl. VAT
In stock
Pro Lana Golden Socks Alpaka colour 12
Pro Lana
Golden Socks Alpaka
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
100 g · 390 m
Composition
alpaca
Needles
2.5–3 mm

€149.50 / kg

Regular price: €14.95
incl. VAT
In stock
Pro Lana Fjord Socks Multicolor colour 480
Pro Lana
Fjord Socks Multicolor
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 420 m
Composition
wool
Needles
2.5–3 mm

€99.50 / kg

Regular price: €10.53
incl. VAT
In stock
Pro Lana Golden Socks Serfaus colour col. 405.02
Pro Lana
Golden Socks Serfaus
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 420 m
Composition
wool
Needles
2.5–3 mm

€69.50 / kg

Regular price: €8.42
incl. VAT
In stock
Pro Lana Basic Cotton color colour 080
Pro Lana
Basic Cotton color
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 125 m
Composition
cotton

€74.80 / kg

Regular price: €6.31
incl. VAT
In stock
Pro Lana Bobbel Cotton Express colour 101
Pro Lana
Bobbel Cotton Express
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
200 g · 400 m
Composition
cotton

€74.75 / kg

Regular price: €14.95
incl. VAT
In stock
Pro Lana Miste colour 10
Pro Lana
Miste
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
50 g · 150 m
Composition
wool

€119.00 / kg

Regular price: €7.80
incl. VAT
In stock
Pro Lana Woolly Hugs Merino Silk Socks colour 201
Pro Lana
Woolly Hugs Merino Silk Socks
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 420 m
Composition
Polyester

€119.50 / kg

Regular price: €12.20
incl. VAT
In stock
Pro Lana Armonia colour 80 blue/brown/red/beige
Pro Lana
Armonia
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
100 g · 200 m
Composition
wool

€99.50 / kg

Regular price: €10.36
incl. VAT
In stock
Pro Lana Woolly Hugs Rope Bobbel colour 101
Pro Lana
Woolly Hugs Rope Bobbel
Yarn weight
Chunky
Yardage · Ball weight
250 g · 210 m
Composition
Polyester
Needles
5 mm

€35.80 / kg

Regular price: €9.48
incl. VAT
In stock
Pro Lana Merino Pur 125 Retro colour 105
Pro Lana
Merino Pur 125 Retro
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 125 m
Composition
wool
Needles
3.5–4.5 mm

€119.00 / kg

Regular price: €7.80
incl. VAT
In stock
Pro Lana Black & White colour 1
Pro Lana
Black & White
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 110 m
Composition
cotton

€119.00 / kg

Regular price: €7.80
incl. VAT
In stock
Pro Lana Smooth colour 80 himbeer
Pro Lana
Smooth
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 100 m
Composition
alpaca
Needles
7–8 mm

€159.00 / kg

Regular price: €8.98
incl. VAT
In stock
Pro Lana Fjord Puzzle ca. 350 m / col. 96
Pro Lana
Fjord Puzzle
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
100 g · 350 m
Composition
70% Wool / 30% Acrylic

€129.50 / kg

Regular price: €12.95
incl. VAT
In stock
Pro Lana Baby Merino Soft colour 11
Pro Lana
Baby Merino Soft
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
25 g · 100 m
Composition
wool
Needles
2.5–3.5 mm

€132.80 / kg

Regular price: €6.02
incl. VAT
In stock
Write to us — contact form