Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Pro Lana

Pro Lana yarn at Hollywool.eu is one of the largest brand routes in the yarn catalogue. Use it for sock yarn, baby cotton, merino, alpaca, chenille and seasonal Pro Lana lines before choosing an exact product.

The page should make browsing easier: brand first, then fibre, weight, colour and project need. Product pages remain the source for composition, ball size, meterage and needle recommendations.

Filter products

Pro Lana Golden Socks Nessel colour 80
Pro Lana
Golden Socks Nessel
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
100 g · 400 m
Composition
wool
Needles
2.5–3 mm

€119.50 / kg

Regular price: €12.04
incl. VAT
In stock
Pro Lana Vision Color ca. 100 m / col. 80
Pro Lana
Vision Color
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 100 m
Composition
58% Wool / 25% Alpaca / 17% polyamidee

€159.00 / kg

Regular price: €8.92
incl. VAT
In stock
Pro Lana Melbourne colour 280 beige
Pro Lana
Melbourne
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
50 g · 150 m
Composition
cotton
Needles
6–7 mm

€159.00 / kg

Regular price: €9.11
incl. VAT
In stock
Pro Lana Leder Look colour 10
Pro Lana
Leder Look
Yarn weight
Super Chunky
Yardage · Ball weight
200 g · 80 m
Composition
Polyester
Needles
8 mm

€74.75 / kg

Regular price: €14.95
incl. VAT
In stock
Pro Lana Chenille ca. 110 m / col. 12
Pro Lana
Chenille
Yarn weight
Aran
Yardage · Ball weight
100 g · 110 m
Composition
100% Acrylic

€49.50 / kg

Regular price: €7.05
incl. VAT
In stock
Pro Lana Schneewelt 4-ply colour 379.04
Pro Lana
Schneewelt 4-ply
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 420 m
Composition
wool
Needles
3–3.5 mm

€75.00 / kg

Regular price: €8.55
incl. VAT
In stock
Pro Lana Kid Seta Color colour 180
Pro Lana
Kid Seta Color
Yarn weight
Lace
Yardage · Ball weight
25 g · 210 m
Composition
70% mohair, 30% silk
Needles
3.5–4.5 mm
Regular price: From €8.95
incl. VAT
In stock
Pro Lana Italy Wool 75 colour 201
Pro Lana
Italy Wool 75
Yarn weight
Aran
Yardage · Ball weight
50 g · 75 m
Composition
wool

€100.00 / kg

Regular price: €7.18
incl. VAT
In stock
Pro Lana Boucle colour 18
Pro Lana
Boucle
Yarn weight
Fingering
Yardage · Ball weight
50 g · 250 m
Composition
wool

€159.00 / kg

Regular price: €8.86
incl. VAT
In stock
Pro Lana Sohlenlatex colour 06 transparent
Pro Lana
Sohlenlatex
Sales unit
88 ml
Regular price: €7.80
incl. VAT
In stock
Pro Lana Fjord Puzzle colour 100
Pro Lana
Fjord Puzzle
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
100 g · 350 m
Composition
wool

€129.50 / kg

Regular price: €12.95
incl. VAT
In stock
Pro Lana 1-2-3 Ideen Merino colour 01 yellow/green/orange
Pro Lana
1-2-3 Ideen Merino
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
100 g · 250 m
Composition
wool
Needles
3–4 mm

€149.50 / kg

Regular price: €14.95
incl. VAT
In stock
Pro Lana Woolly Hugs Year Socks Express colour 117
Pro Lana
Woolly Hugs Year Socks Express
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
100 g · 200 m
Composition
wool

€119.50 / kg

Regular price: €12.20
incl. VAT
In stock
Pro Lana Alpaka Deluxe colour 68 petrol
Pro Lana
Alpaka Deluxe
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
50 g · 150 m
Composition
polyamide
Needles
4.5–5.5 mm

€150.00 / kg

Regular price: €8.79
incl. VAT
In stock
Pro Lana Miste ca. 150 m / col. 7
Pro Lana
Miste
Yarn weight
Sport
Yardage · Ball weight
50 g · 150 m
Composition
75% Wool / 25% polyamidee

€119.00 / kg

Regular price: €7.80
incl. VAT
In stock
Pro Lana Fleeting cotton colour 73
Pro Lana
Fleeting cotton
Yarn weight
DK
Yardage · Ball weight
50 g · 135 m
Composition
cotton
Needles
3.5–4 mm
1 colour
Regular price: €7.95
incl. VAT
Sold out
Write to us — contact form