Skip to main content Skip to search Skip to main navigation

Worsted / Aran

Worsted and aran yarn at Hollywool.eu is for medium-weight projects that need more structure than DK without moving into bulky yarn. Use this route for sweaters, cardigans, hats, scarves and textured stitch patterns.

The route should stay evidence-led. Include yarns whose meterage and product facts fit the weight bucket, then let the product page confirm exact composition, ball size and tool recommendations.

Filter products

West Yorkshire Spinners Fleece Bluefaced Leicester Roving colour 002 light brown
West Yorkshire Spinners
Fleece Bluefaced Leicester Roving
Yarn weight
Aran
Yardage · Ball weight
100 g · 150 m
Composition
wool
Needles
4 mm

€131.50 / kg

Regular price: €13.15
incl. VAT
In stock
Novita Hygge Chunky colour 109 tide
Novita
Hygge Chunky
Yarn weight
Chunky
Yardage · Ball weight
100 g · 140 m
Composition
wool
Needles
5–6 mm

€89.00 / kg

Regular price: €9.08
incl. VAT
In stock
Mayflower Premium Maxima colour 001 light blue/coral/beige/navy blue
Mayflower
Premium Maxima
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 90 m
Composition
wool
Needles
6 mm

€208.00 / kg

Regular price: €10.40
incl. VAT
In stock
schachenmayr 9807554 140 9807554 000226 226 packshot
Schachenmayr
Merino Extrafine 85
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 85 m
Composition
wool
Needles
4.5–5.5 mm
14 colours

€130.00 / kg

Regular price: €6.50
incl. VAT
Sold out
Online LINIE 85 SMASH ca. 90 m / col. 0701
Online
LINIE 85 SMASH
Yardage
90 m
Material
100% Polyester
5 colours
Regular price: From €2.50
incl. VAT
Sold out
Mayflower Molly Fine colour 04 flamingo red
Mayflower
Molly Fine
Yarn weight
Aran
Yardage · Ball weight
100 g · 135 m
Composition
wool
Needles
6–7 mm
10 colours

€127.00 / kg

Regular price: €12.70
incl. VAT
Sold out
schachenmayr 9807590 140 9807590 008028 8028 packshot
Schachenmayr
Bravo Quick & Easy
Yarn weight
Aran
Yardage · Ball weight
100 g · 165 m
Composition
100% polyacrylic
Needles
5–6 mm
18 colours

€35.00 / kg

Regular price: €3.50
incl. VAT
Sold out
schachenmayr 9807019 140 9807019 000012 12 packshot
Schachenmayr
Your Cotton
Yarn weight
Aran
Yardage · Ball weight
50 g · 70 m
Composition
cotton
Needles
4 mm
20 colours

€55.60 / kg

Regular price: From €2.50
incl. VAT
Sold out
West Yorkshire Spinners Fleece Jacob Aran colour 006 medium grey
West Yorkshire Spinners
Fleece Jacob Aran
Yarn weight
Aran
Yardage · Ball weight
100 g · 166 m
Composition
wool
Needles
5 mm
4 colours

€84.50 / kg

Regular price: €9.17
incl. VAT
Sold out
rowan felted tweed aran 199 9802116 000719 719 packshot
Rowan
Felted Tweed Aran
Yarn weight
Aran
Yardage · Ball weight
50 g · 87 m
Composition
wool
Needles
5 mm
7 colours

€222.00 / kg

Regular price: €11.15
incl. VAT
Sold out
Online LINIE 359 FANO ca. 240 m / col. 139
Online
LINIE 359 FANO
Yardage
240 m
Material
53% Wool, 47% Acrylic
3 colours
Regular price: From €13.95
incl. VAT
Sold out
DMC Angel
DMC
Angel
Yarn weight
Worsted
Yardage · Ball weight
50 g · 95 m
Composition
wool
Needles
4 mm
21 colours

€95.00 / kg

Regular price: €6.83
incl. VAT
Sold out
Online LINIE 453 PUDICA COLOR ca. 95 m / col. 0101
Online
LINIE 453 PUDICA COLOR
Yardage
95 m
Material
90% Cotton, 10% Acrylic
1 colour
Regular price: €3.25
incl. VAT
Sold out
West Yorkshire Spinners Fleece Bluefaced Leicester Roving colour 002 light brown
West Yorkshire Spinners
Fleece Bluefaced Leicester Aran
Yarn weight
Aran
Yardage · Ball weight
100 g · 166 m
Composition
wool
Needles
5 mm
3 colours

€157.00 / kg

Regular price: €15.70
incl. VAT
Sold out
online linie 536 tajo official 128 1105360 000001 1 packshot
Online
Linie 536 Tajo
Yardage
130 m
Material
100% Polyester
1 colour

€56.40 / kg

Regular price: €7.63
incl. VAT
Sold out
Write to us — contact form